Radio Białystok | Wiadomości | Służby białoruskie dostarczają prąd grupie imigrantów koczujących w Usnarzu Górnym

Służby białoruskie dostarczają prąd grupie imigrantów koczujących w Usnarzu Górnym

5.09.2021, 10:53, akt. 11:02

Na terenie Białorusi na wysokości miejscowości Usnarz Górny wciąż koczuje grupa ok. 24-30 osób - podała w niedzielę (5.09) Straż Graniczna, dodając, że służby białoruskie dostarczają im na bieżąco towary.

Białoruska Straż Graniczna w pobliżu przejścia granicznego w Kuźnicy, fot. Joanna Szubzda
Białoruska Straż Graniczna w pobliżu przejścia granicznego w Kuźnicy, fot. Joanna Szubzda

"Na terenie Białorusi na wysokości m. Usnarz Górny wciąż koczuje grupa ok. 24-30 osób. Służby białoruskie dostarczają im na bieżąco towary. W razie potrzeby doładowują cudzoziemcom telefony i powerbanki korzystając z agregatu prądotwórczego" - podała na Twitterze Straż Graniczna.

Od czwartku w przygranicznym pasie granicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, zaczął obowiązywać stan wyjątkowy. Obejmuje on 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Rząd argumentował to sytuacją na granicy z Białorusią, gdzie reżim Alaksandra Łukaszenki prowadzi "wojnę hybrydową", używając do tego migrantów, a także zbliżającymi się manewrami wojskowymi Zapad.

Wskazywano, że Polska musi zapewnić bezpieczeństwo swojej wschodniej granicy, która jest jednocześnie granicą UE.

Zgodnie z konstytucją, stan wyjątkowy można wprowadzić, gdy w sytuacjach szczególnych zagrożeń, środki konstytucyjne są niewystarczające. Rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego może uchylić Sejm, izba zajmie się tą kwestią w poniedziałek.

Na obszarze obowiązywania stanu wyjątkowego dorośli muszą nosić przy sobie dokument tożsamości, a ucząca się młodzież poniżej 18 lat legitymację szkolną. Obowiązuje również zakaz przebywania na tym obszarze innych osób niż mieszkańcy lub do tego uprawnieni. Zawieszono tam możliwość organizowania zgromadzeń publicznych oraz imprez masowych. Nie można również filmować i fotografować "określonych miejsc, obiektów lub obszarów".

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Mariusz Kamiński spotkał się z funkcjonariuszami ochraniającymi polsko-białoruską granicę

4.09.2021, 18:07

"Musimy bronić naszych granic, nie możemy ulegać naciskom" – mówił minister Mariusz Kamiński podczas wizyty w Podlaskim Oddziale Straży Granicznej.


Dwaj dziennikarze otrzymali zarzuty w związku z przebywaniem w strefie objętej stanem wyjątkowym

4.09.2021, 11:23

Dwaj dziennikarze "Onetu" otrzymali zarzuty w związku z przebywaniem w strefie objętej stanem wyjątkowym – potwierdził w rozmowie z PAP w sobotę (4.09) rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku podinspektor Tomasz Krupa.


Policja: osobom, które złamią przepisy dot. stanu wyjątkowego grozi areszt lub grzywna

3.09.2021, 12:06

Po wprowadzeniu stanu wyjątkowego na określonym obszarze dwóch województw policjanci będą egzekwować wprowadzone przepisy.


Szef MON: żołnierze WOT będą patrolować miejscowości objęte stanem wyjątkowym

2.09.2021, 19:05

Żołnierze WOT będą przez całą dobę patrolować miejscowości w pasie przygranicznym z Białorusią objęte stanem wyjątkowym - poinformował szef MON Mariusz Błaszczak.


Stan wyjątkowy na granicy z Białorusią [lista miejscowości i ograniczeń]

2.09.2021, 14:46

W 115 podlaskich miejscowościach przylegających do granicy z Białorusią wprowadzono stan wyjątkowy. Prezydent podpisał w czwartek (2.09) rozporządzenie w tej sprawie. Stan wyjątkowy obowiązuje przez 30 dni.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok