Radio Białystok | Wiadomości | 41. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych
Podlascy działacze "Solidarności", ale też przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich oraz IPN-u złożyli kwiaty przed pomnikiem "Solidarności" w Białymstoku w 41. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.
W ten sposób uczestnicy uroczystości uczcili tych, którzy zapoczątkowali przemiany prowadzące do upadku komunizmu.
- Przypominamy o tych ludziach i ich działaniach, którzy odegrali w najnowszej historii Polski i Europy znaczącą rolę. Myślę, że gdyby nie NSZZ "Solidarność", to trudno sobie wyobrazić, jaki mielibyśmy obecnie system polityczno-gospodarczy w naszym kraju - mówił przewodniczący podlaskiej "Solidarności" Józef Mozolewski.
Także we wtorek (31.08) w konkatedrze Św. Aleksandra w Suwałkach odbyło się uroczyste nabożeństwo. Natomiast o 19:00 w Białymstoku przy pamiątkowej tablicy przy ul. Lipowej spotkają się działacze Klubu Więzionych, Internowanych i Represjonowanych.
31 sierpnia 1980 r., po 18 dniach strajku okupacyjnego w Stoczni Gdańskiej, po przystąpieniu do protestów solidarnościowych 700 zakładów pracy z całej Polski, a także po wielu dniach negocjacji strajkujących ze stroną rządową, zostało podpisane historyczne porozumienie, które otworzyło drogę do powstania Solidarności i rozpoczęło przemiany ustrojowe w Polsce.
Delegacja rządowa zgodziła się m.in. na utworzenie nowych, niezależnych, samorządnych związków zawodowych, prawo do strajku, budowę pomnika ofiar Grudnia 1970, transmisje niedzielnych mszy św. w Polskim Radiu i ograniczenie cenzury.