Radio Białystok | Wiadomości | Białostockie Centrum Onkologii uruchomiło platformę ułatwiającą współpracę z placówkami POZ
Chodzi o to, by usprawnić i przyśpieszyć zgłaszanie pacjentek na badania profilaktyczne.
Białostockie Centrum Onkologii uruchomiło pierwszą w Polsce platformę ułatwiającą współpracę z placówkami Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Dzięki niej to lekarze rodzinni w prosty i szybki sposób mogą zapisać swoje pacjentki na badania - mówi kierownik i koordynator organizacyjny Centrum Chorób Piersi BCU Elżbieta Potentas.
- Pacjentki często bagatelizują zmiany w obrębie piersi, nie dotrzymują terminu wizyty. To skutkuje oczywiście gorszym rokowaniem. W związku z tym, że lekarze pierwszego kontaktu najczęściej widzą swoich pacjentów, powstał taki pomysł, żeby to właśnie lekarze rodzinni kierowali pacjentki do nas przez platformę na wizytę lub badanie. Jeśli zostanie wykryta jakaś niepokojąca zmiana, będzie wykonana też dalsza diagnostyka - mówi Elżbieta Potentas.
Jako pierwsi testowali nową platformę lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego. Jak mówi wiceprezes Zarządu Podlaskiego Związku Lekarzy Pracodawców Porozumienie Zielonogórskie dr Joanna Zabielska-Cieciuch, nowa forma współpracy sprawdza się, bo kierowane na badania pacjentki nie rezygnują z wizyt umówionych przez platformę. A dla porównania z papierowych zaproszeń na badania korzystało zaledwie siedem procent pacjentek.
W tej chwili z platformy korzysta kilkadziesiąt poradni. Ale do tego programu będą mogli włączyć się wszyscy lekarze rodzinni.
W ubiegłym roku w Białostockim Centrum Onkologii wykonano ponad 9 tysięcy mammografii i ponad siedem tysięcy USG piersi, a w tym roku już blisko osiem tysięcy badań mammograficznych i sześć tysięcy - USG piersi.
Program badań profilaktycznych adresowany jest przede wszystkim do kobiet w wieku 50 – 69 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie miały wykonanej mammografii. Ale w systemie lekarze mogą rejestrować także pacjentki spoza tej grupy wiekowej, jeśli występują u nich niepokojące dolegliwości.