Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku powstaną dwa kolejne parki kieszonkowe, w tym pierwszy ogród deszczowy
Do końca tego roku w Białymstoku mają powstać dwa nowe parki kieszonkowe. Jeden na osiedlu Nowe Miasto przy ul. Transportowej - tę lokalizację wybrali mieszkańcy w ramach budżetu obywatelskiego, drugi przy ul. Gen. Andersa.
Przy ul. Andersa powstanie pierwszy ogród deszczowy, gdzie będzie gromadzona woda deszczowa - poinformował w środę (7.07) na konferencji prasowej prezydent miasta Tadeusz Truskolaski. Inwestycję tę zrealizuje miasto (jako własną inicjatywę), park na Nowym Mieście powstanie w ramach budżetu obywatelskiego.
Parki mają być gotowe jeszcze w 2021 r. Będą miały powierzchnię 0,5 ha każdy. Przy ulicy Andersa park powstanie w miejscu, które obecnie jest dzikie. Będą zachowane wszystkie znajdujące się tam drzewa, teren zostanie uporządkowany, powstanie mała infrastruktura służąca odpoczynkowi. Miejsce będzie jednocześnie w Białymstoku pierwszym ogrodem deszczowym.
- Ogród deszczowy, czyli takie miejsce, które będzie zbierało deszczówkę do wykorzystania na inne cele, a jednocześnie z roślinami oczyszczającymi wodę (...) Będzie to wszystko, co jest potrzebne do dobrej rekreacji dla mieszkańców - mówił Tadeusz Truskolaski.
Dyrektor departamentu gospodarki komunalnej Urzędu Miejskiego w Białymstoku Andrzej Karolski wyjaśnił, że park kieszonkowy przy Andersa powstanie zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców, z którymi przeprowadzono konsultacje. Powstanie między innymi polana, gdzie będzie można piknikować. Park będzie wyposażony w ekologiczne oświetlenie, staną też stojaki na rowery.
Andrzej Karolski zapowiedział, że ogrodów deszczowych w mieście na pewno będzie przybywać, bo oprócz walorów estetycznych służą także zagospodarowaniu wód opadowych.
Każdy może sprawdzić, jaki wpływ na nasze samopoczucia mają łąki kwietne. Wystarczy - o ile pozwoli pogoda - przyjść na dziedziniec kampusu Uniwersytetu w Białymstoku przy ulicy Ciołkowskiego i wypełnić ankietę. A badają to studenci z Koła Naukowego Biologów w ramach projektu „Eden city”.
To było pierwsze tegoroczne miodobranie w Białymstoku z miejskiej pasieki.
Odpoczynkowi i rekreacji mieszkańców ma służyć pierwszy tzw. park kieszonkowy, z którego od środy można korzystać przy ul. Parkowej 23 w Białymstoku. To pierwszy tego typu park w mieście. Inwestycja kosztowała ponad 220 tys. zł - poinformował prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.