Radio Białystok | Wiadomości | Dyrektor RCKiK w Białymstoku: w stacjach krwiodawstwa jest zapas osocza dla pacjentów z COVID-19

Dyrektor RCKiK w Białymstoku: w stacjach krwiodawstwa jest zapas osocza dla pacjentów z COVID-19

22.05.2021, 12:20, akt. 12:33

W stacjach krwiodawstwa w Polsce jest zapas osocza wykorzystywanego w terapii niektórych pacjentów zakażonych koronawirusem, w obecnej sytuacji epidemicznej jest ono wydawane coraz rzadziej - poinformował prof. Piotr Radziwon, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku.

Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku, fot. Monika Kalicka
Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku, fot. Monika Kalicka

"Sytuacja w tej chwili jest już bardzo - można powiedzieć - spokojna, bo liczba nowych zachorowań jest bardzo mała, coraz mniej osób jest leczonych w szpitalach. To również wpływa na zapotrzebowanie na osocze" - poinformował Piotr Radziwon, który jest krajowym konsultantem w dziedzinie transfuzjologii klinicznej.

Dyrektor białostockiego RCKiK dodał, że obecnie stacje krwiodawstwa wydają dziennie pojedyncze jednostki osocza, dlatego nawet niewielkie ilości tego składnika krwi pobierane od ozdrowieńców, wystarczają. 


Nie spodziewamy się w najbliższym czasie jakiejś dramatycznej zmiany, bo coraz więcej osób jest zaszczepionych - dodał Piotr Radziwon.


Od początku pandemii w Polsce pobrano 62 tys. donacji osocza od osób, które przechorowały COVID-19, a do terapii wydano prawie 84 tys. jednostki tego składnika krwi - poinformował profesor Radziwon. Przypomniał, że w trakcie jednej donacji może być pobranych kilka jednostek osocza. W magazynach stacji krwiodawstwa w kraju jest obecnie w zapasie 5,5 tys. jednostek osocza gotowych do wydania. Dyrektor RCKiK w Białymstoku dodał, że stacje nie chcą tworzyć zbyt dużych zapasów osocza, bo nie ma takiej potrzeby.


Tej czwartej fali pandemii jakiejś dramatycznej się nie spodziewamy tak, jak to miało miejsce przy trzeciej, która nas zaskoczyła tym, że była aż taka duża - mówi Piotr Radziwon.


Profesor dodał, że sytuacja jest pod kontrolą, a gdyby lekarze zgłaszali zapotrzebowanie na osocze, sytuacja zmieniała się, stacje poproszą ozdrowieńców, których mają w rejestrze, żeby przyszli i oddali osocze. "Na razie nie będziemy intensywnie namawiać, bo zużycie jest bardzo małe" - podsumował Piotr Radziwon.

źródło: PAP | red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Polsce jest już ponad 5,4 mln osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19

22.05.2021, 12:08

W Polsce wykonano dotąd 17 620 338 szczepień przeciw COVID-19 – podano w sobotę (22.05) na rządowych stronach.


Nieco ponad 1,5 tys. nowych przypadków koronawirusa w Polsce

22.05.2021, 10:29

Badania potwierdziły 1516 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło 191 chorych z COVID-19 – poinformowało w sobotę (22.05) Ministerstwo Zdrowia.


W Podlaskiem potrzebna jest krew - regionalne centrum krwiodawstwa zachęca do odwiedzania stacji

22.05.2021, 09:00

Podobnie jak w całym kraju, tak w naszym regionie wzrasta zapotrzebowanie na krew. Pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku zachęcają do odwiedzania stacji. Jak podkreślają, liczy się każdy dawca.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok