Radio Białystok | Wiadomości | Gmina Michałowo chce być neutralna klimatycznie
W ciągu najbliższych czterech lat gmina Michałowo chce uzyskać samowystarczalność energetyczną.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Ma w tym pomóc rozbudowa istniejącej biogazowni, która już dziś zasila między innymi pływalnię miejską i szkołę w ciepło. Gmina zamierza też pozyskiwać dotacje dla mieszkańców na inwestycje w odnawialne źródła energii.
- Chcemy aktywnie podążać za panującym trendem i mamy już przygotowane projekty na budynki pasywne, projekty drugiej nitki ciepłociągu - mówi burmistrz Michałowa Marek Nazarko. Dodaje, że gmina pozyskuje dofinansowania dla mieszkańców na docieplenia budynków, wymianę źródeł energii na ekologiczne czy na instalację ogniw fotowoltaicznych.
Gmina Michałowo jest liderem klastra energetycznego skupiającego trzy inne gminy: Gródek, Tykocin i Zabłudów. W ramach wspólnego projektu samorządy chcą pozyskiwać pieniądze na inwestycje poprawiające jakość środowiska i ograniczające zużycie energii. Obecnie to głownie dotacje na instalacje fotowoltaiczne, ale są też inne rozwiązania jak właśnie biogazownie rolnicze - zauważa ekspert rynku energii i koordynator klastra Energy Region Michałowo Daniel Raczkiewicz. Dodaje, że właśnie dzięki biogazowni w Michałowie w niewielkim miasteczku powstanie duża serwerownia Centrum Zielonej Energii.
Klaster Energy Region Michałowo działa już od czterech lat.
Na plaży powstaną specjalne trapy ułatwiające dostęp do pomostu niepełnosprawnym, a w pobliżu pojawi się kiosk z małą gastronomią. Władze Michałowa przygotowują plażę w Rudni nad zalewem Siemianówka na nadchodzący sezon wakacyjny.
Jako wójt działałem w granicach prawa, a stawiane mi zarzuty są jedynie subiektywną oceną prokuratora, tak Marek Nazarko, dziś burmistrz, a wcześniej wójt Michalowa odnosi się do prokuratorskich zarzutów, które usłyszał w związku z zakupem nieruchomości.
"Uczestnicy nie mieli maseczek, bo byli artystami wykonującymi czynności zawodowe" - w ten sposób władze Michałowa odnoszą się do kontrowersji z nagrywaniem szkolnego teledysku promującego liceum disco polo, który realizowano bez zachowania zasad sanitarnych.
Przebudowana będzie gminna droga, powstaną chodniki, trawniki i solarne oświetlenie. Inwestycje mają być zakończone do końca września.