Radio Białystok | Wiadomości | Sejm przyjął ustawę dotyczącą Krajowego Planu Odbudowy
Sejm przyjął we wtorek (4.05) ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej. Za opowiedziało się 290 posłów, przeciw było 33, a 133 wstrzymało się od głosu.
Ustawa dotyczy wyrażenia zgody na dokonanie przez prezydenta Polski ratyfikacji decyzji Rady Europejskiej z 14 grudnia ubiegłego roku w sprawie systemu zasobów własnych Unii Europejskiej. Przywódcy państw Unii Europejskiej porozumieli się wówczas w sprawie wieloletniego budżetu Wspólnoty na lata 2021-2027 oraz Funduszu Odbudowy gospodarek państw członkowskich po epidemii COVID-19. Polska może liczyć z Funduszu na ponad 23 miliardy euro w formie dotacji i ponad 34 miliardy w formie pożyczek. Podstawą do sięgnięcia po te środki będzie Krajowy Plan Odbudowy. Wczoraj rząd oficjalnie przekazał dokument Komisji Europejskiej.
Komisja Europejska potrzebuje zgody wszystkich państw członkowskich Wspólnoty, aby zaciągnąć pożyczki na międzynarodowych rynkach finansowych, z których będzie sfinansowany Funduszy Odbudowy.
Teraz ustawa trafi do Senatu.
Wicemarszałek Senatu Bogdan Pęk z Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział, że złoży wniosek o rozszerzenie porządku najbliższych obrad Senatu o ustawę w sprawie ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej, jeśli uchwali ją Sejm.
290 posłów opowiedziało się za przyjęciem ustawy
Za przyjęciem ustawy opowiedziało się 290 posłów, przeciw było 33, a 133 wstrzymało się od głosu.
Jak wynika z danych zamieszczonych na stronie sejmowej wyrażenie zgody na ratyfikację poparło 211 członków klubu PiS, 20 było przeciwnych, a dwóch nie wzięło udziału w głosowaniu.
Za opowiedziało się też 46 z 47 posłów Lewicy, 22 posłów klubu Koalicja Polska- PSL (jeden wstrzymał się od głosu) oraz całe, liczące pięciu posłów, koło Polska2050. Wśród czterech posłów koła Kukiz'15 dwóch było za ratyfikacją, jeden był przeciwny i jeden wstrzymał się od głosu. Za opowiedziało się też trzech posłów niezrzeszonych, jeden poseł niezrzeszony był przeciw.
Spośród posłów Koalicji Obywatelskiej 127 wstrzymało się od głosu, jeden - Franciszek Sterczewski - opowiedział się za ratyfikacją, a dwóch nie wzięło udziąłu w głosowaniu.
Od głosu wstrzymało się też trzech posłów koła Polskie Sprawy.
Przeciw wyrażeniu zgody na ratyfikację opowiedzieli się wszyscy posłowie Konfederacji - 11 osób.