Radio Białystok | Wiadomości | Są pieniądze na szkolenia i studia podyplomowe pracowników
Od poniedziałku (01.02) do piątku (05.02) podlascy pracodawcy mogą składać wnioski w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego.
To pieniądze m.in. na kursy i studia podyplomowe.
"Priorytetem jest wsparcie firm, które z powodu pandemii musiały ograniczyć działalność" - mówi Jolanta Tulkis z Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku. Dodaje, że "celem jest wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników służb medycznych, pracowników służb socjalnych, psychologów, terapeutów, pracowników domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych, prywatnych domów opieki oraz innych placówek, które bezpośrednio pracują z osobami chorymi na COVID-19 lub z osobami z grupy ryzyka ciężkiego przebiegu tej choroby".
Do podziału są dwa miliony złotych. Pracodawca, który zatrudnia do 49 osób, może ubiegać się o wsparcie w wysokości do 30 tys. zł, a jeśli ma 50 lub więcej pracowników, kwota ta wzrasta do 70 tys. zł
Wnioski można składać osobiście w Powiatowym Urzędzie Pracy w Białymstoku lub elektronicznie. Można też je wysłać tradycyjną pocztą.
Według danych Powiatowego Urzędu Pracy zatrudnienie straciło nawet kilkuset mieszkańców regionu. Nie jest to jednak wyłącznie skutek trwającej pandemii.
Jak mówią kandydaci - ta praca to spełnienie marzeń i służba na rzecz bezpieczeństwa Polski. Kilkadziesiąt osób przystąpiło do kolejnego etapu rekrutacji do pracy w Podlaskim Oddziale Straży Granicznej. Na egzamin w jednostce w Białymstoku złożyły sie m.in. rozmowa kwalifikacyjna, test wiedzy i sprawnościowy.
Rozszerzenie współpracy z pracodawcami i promocja OHP - to główne zadania, jakie stawia przed sobą nowa komendant Ochotniczych Hufców Pracy w Podlaskiem. Od nowego roku jest nią białostocka radna Katarzyna Ancipiuk.
Likwidacja barier architektonicznych, oznakowania i sprzęt ułatwiający osobom niepełnosprawnym korzystanie z uczelni, a także szkolenia dla wszystkich pracowników politechniki - zakłada realizowany przez Politechnikę Białostocką projekt "PB dostępna".
Perturbacje wywołane pandemią przyniosły relatywnie niewielki wzrost bezrobocia rejestrowanego, skutki koronawirusa dla rynku pracy mogą być jednak odroczone. Jednocześnie po raz pierwszy na tak dużą skalę zaczęła być stosowana praca zdalna - ocenili eksperci 2020 r. na rynku pracy.