Radio Białystok | Wiadomości | Warto zamienić foliowe reklamówki na materiałowe torby. Obchodzimy "Dzień bez opakowań foliowych"
autor: Marcelina Markowska
To okazja, by popularne "foliówki" zamienić np. na wielorazowe materiałowe torebki. W sobotę (23.01) obchodzimy "Dzień bez opakowań foliowych".
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Pytani przez nas białostoczanie uważają, że nawet częściowa rezygnacja m.in. z plastikowych torebek, może pozytywnie wpłynąć na środowisko.
"Rozumiem, że nie da się tego wyeliminować całkowicie, ale przydałoby się nam zmniejszenie używanych ilości. Ja lubię chodzić po lesie, a nawet tam widzę foliowe torebki"
"Ludzie wychodzą z foliowymi torebkami, które są w sklepach i często nie wrzucają ich do kosza, tylko wyrzucają gdzieś na zewnątrz"
Profesor Agnieszka Wilczewska z Wydziału Chemii Uniwersytetu w Białymstoku podkreśla, że z plastiku powinniśmy rezygnować w przemyślany sposób.
To ile używamy plastiku jest przerażające. Obserwuję to sama w swoim otoczeniu jako osoba, która stara się zmniejszać ilość plastików. Nie jest rozwiązaniem unikanie tego, ani wprowadzanie obostrzeń zupełnie eliminujących plastik. Musimy zastanowić się, w jaki sposób możemy to powtórnie wykorzystać
- mówi prof. Agnieszka Wilczewska.
Całkowity zakaz używania jednorazowych torebek obowiązuje już m.in. w Australii.
Są pieniądze na realizację eko-projektów. Można stworzyć kręgi wymiany sprzętów, grządki społeczne albo punkty wydawania odzieży używanej. Caritas od 2 lat realizuje w całej Polsce lokalne inicjatywy ekologiczne i po raz kolejny ogłasza konkurs grantowy, w którym możemy zdobyć dofinansowanie na realizację własnych pomysłów na rzecz środowiska - mówi animator diecezjalny projektu Laudato Si Agata Papierz z Caritas Archidiecezji Białostockiej.
Czy zieleń w miastach to tylko rekreacja, czy może ma też wpływ na mikroklimat? Czym wyróżnia się Białystok na tle innych miast i czy nadal jest miastem zielonym?
Protestują przeciwko wycince drzew w Puszczy Karpackiej i domagają się większej ochrony lasów naturalnych Bieszczad. Społecznicy oraz przedstawiciele organizacji ekologicznych we wtorek (29.09) przed siedzibą Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku w ramach protestu złożyli petycję w sprawie wstrzymania wycinki.
Sprzeciwiają się produkcji mięsa i zachęcają do diety wegańskiej. Podczas happeningu ekologicznego aktywistki z ruchu na Rzecz Zwierząt Viva w Białymstoku tłumaczyły przechodniom, ile wody potrzeba na wyprodukowanie jednego hamburgera.
Miał być pokojowy protest ekologiczny, a było spotkanie z policją. Wakacyjny Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, który miał odbyć się w piątek (31.07) przy Urzędzie Miejskim w Białymstoku rozwiązano jeszcze przed początkiem manifestacji, ponieważ zdaniem funkcjonariuszy nie zgłoszono jej władzom miasta. Młodzi aktywiści ekologiczni twierdzą jednak, że kontaktowali się z Urzędem Miejskim i otrzymali informację, że nie muszą zarejestrować tak niewielkiego zgromadzenia.