Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku urzędnicy chcą opracować dokumenty w sprawie powstania basenu olimpijskiego
To ma być odpowiedź na pytanie, na jaki obiekt jest w Białymstoku zapotrzebowanie. Urzędnicy szukają firmy, która przygotuje studium wykonalności basenu o wymiarach olimpijskich. Nie oznacza to jednak, że inwestycja powstanie w tym, czy nawet w przyszłym roku.
- To nie jest szukanie odpowiedzi na pytanie, czy basen o wymiarach olimpijskich, powinien w Białymstoku powstać, bo to jest oczywiste, że basenów jest za mało i że jeżeli chcemy urozmaicić ofertę, a przy okazji stwarzać warunki do rozwoju profesjonalnego sportu, to taki obiekt trzeba wybudować - mówi zastępca prezydenta miasta Adam Musiuk.
Basenu o długości 50 metrów, nie tylko w Białymstoku, ale też w województwie podlaskim nie ma. Pozostaje jednak pytanie, czy ma to być obiekt typowo sportowy, czy może urozmaicony też np. zjeżdżalniami. Studium wykonalności ma dać odpowiedź m.in. na to pytanie.
Temat - jak mówi radny Henryk Dębowski - nie jest nowy, bo klub Prawa i Sprawiedliwości w 2017 roku przeprowadził konsultacje społeczne i konieczność budowy w mieście kolejnego basenu była jednym z tematów podejmowanych przez mieszkańców. Jego zdaniem funkcja sportowa powinna być połączona z rekreacyjną, czyli z aquaparkiem.
Na razie nie ma wskazania konkretnej lokalizacji, choć mówi się o ulicy Andersa. Więcej szczegółów będzie jesienią, bo wtedy ma być gotowe studium wykonalności.
Możliwość budowy bloków w miejscu obecnych budynków handlowo-usługowych - m.in. taki jest plan dla części białostockiego osiedla Bema. Z taką wizją nie zgadzają się jednak mieszkańcy.
Jednym z plusów pandemii są mniejsze korki w największych miastach. Jak podają eksperci - ruch zmalał niemal o jedną piątą w skali całego świata.
Blisko 650 paneli fotowoltaicznych o łącznej maksymalnej mocy 202,5 kW zamontowano na dachu i elewacji Komunalnego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Białymstoku - podało w środę (13.01) miasto. Instalacja ma pokryć ok. 55-60 proc. rocznego zapotrzebowania spółki na energię.