Radio Białystok | Wiadomości | Ponad 1500 podlaskich medyków zaszczepiło się do tej pory przeciwko COVID-19
Coraz więcej pracowników placówek medycznych zapisuje się na szczepienia przeciwko koronawirusowi. Dyrektorzy podlaskich szpitali mówią, że frekwencja znacząco wzrosła w ostatnich dniach i kolejki oczekujących są już bardzo długie.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W naszym regionie zaszczepiło się już ponad półtora tysiąca osób. To dane ze wszystkich 20 podlaskich szpitalach węzłowych, które Polskie Radio Białystok uzyskało w tych placówkach. Informacji o tym, ile podmiotów danego dnia prowadzi szczepienia i ile osób już otrzymało szczepionkę, nie podają ani urząd wojewódzki, ani oddział NFZ.
Akcję szczepień rozpoczęło 12 tzw. szpitali węzłowych, kolejnych 8 ma to zrobić w przyszłym tygodniu. W środę (30.12) do Narodowego Programu Szczepień przystąpiły na przykład szpital wojewódzki w Białymstoku i placówka w Łapach.
Termin zapisów na szczepienia dla personelu medycznego przedłużono do 14 stycznia. Grupa zero obejmuje pracowników ochrony zdrowia: lekarzy, pielęgniarki, farmaceutów, a także pracowników DPS-ów i MOPS-ów, personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Łącznie to około miliona osób.
Do Polski dotarło już około 310 tysięcy dawek szczepionki przeciw Covid-19. W przyszłym tygodniu możemy spodziewać się kolejnych 300 tysięcy szczepionek.
Szczepionka na koronawirusa została przebadana przez najlepszych specjalistów z całego świata, symbolizuje dziś nadzieję i bezpieczeństwo dla milionów ludzi; to nasza nadzieja i szansa na powrót do normalności - oświadczył w środę premier Mateusz Morawiecki.
UE zdecydowała o zakupie dodatkowych 100 mln dawek szczepionki BioNTech i Pfizer przeciwko Covid-19, która jest obecnie stosowana w całej Unii - poinformowała szefowa KE Ursula von der Leyen.
Aby osiągnąć "efekt odporności populacyjnej", trzeba zaszczepić około 15 mln Polaków, czyli w miarę prawdopodobnym scenariuszem jest jesień - mówił we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski. Prawdopodobieństwo, że w Polsce nie ma mutacji koronawirusa z W. Brytanii ocenił na "bardzo niskie".
W związku z postulatami lekarzy do 14 stycznia przedłużamy termin zapisów na szczepienia w grupie zero - poinformował we wtorek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. Zapewnił, że nie wpłynie to na termin rozpoczęcia zapisów na szczepienia w grupie I.
Coraz więcej osób chce się zaszczepić przeciwko koronawirusowi - twierdzą pracownicy białostockich szpitali, które prowadziły zapisy.
Szczepionka mRNA dostarcza naszemu organizmowi informację, jak produkować białko wirusa, a następnie wytwarzać przeciw niemu przeciwciała. Natomiast w klasycznych szczepionkach podaje się raczej gotowe białko zawarte w martwym wirusie lub jego fragmencie - wyjaśniła dr hab. n. med. Ewa Augustynowicz z NIZP-PZH.
Szef oddziału intensywnej terapii szpitala MSWiA w Białymstoku jest pierwszą osobą zaszczepioną przeciwko COVID-19 w województwie podlaskim. To w tej placówce - jako w pierwszej w regionie - w niedzielę (27.12) przed południem rozpoczęły się szczepienia personelu medycznego. Na razie trafiło tam 75 dawek szczepionki.