Radio Białystok | Wiadomości | Lekarze ze szpitala wojewódzkiego w Białymstoku przeprowadzili innowacyjną operację
Innowacyjną w regionie operację przeprowadzili lekarze szpitala wojewódzkiego w Białymstoku. Zespół chirurgów szczękowo-twarzowych wszczepił pacjentowi specjalny implant. Chory miał złamane dno oczodołu, nie mógł poruszać gałką oczną i widział podwójnie.
Była to kolejna operacja, bo wcześniejsza nie przyniosła oczekiwanych efektów. Jak mówi rzecznik szpitala Rafał Tomaszczuk "pierwotnie do rekonstrukcji dna oczodołu wykorzystano standaryzowaną płytkę poliuretanową. Ze względu na rozmiar ubytku przekraczający wymiary płytki jak i skomplikowany kształt nie uzyskano zadowalającego efektu pooperacyjnego. Do rekonstrukcji dna oczodołu zdecydowano się wykorzystać indywidualny implant wykonany w oparciu o tomografię komputerową pacjenta. Etap projektowania i produkcji we współpracy z lekarzami odbywał się w zakładzie produkującym implanty medyczne. Implant dna oczodołu powstał z tytanu w oparciu o druk 3D metodą SLA. Uzyskano dzięki temu wierne odwzorowanie podłoża i doskonałe przyleganie implantu do obrzeży ubytku kostnego".
Pacjent po wypisaniu do domu będzie w ciągłej obserwacji w Poradni Chirurgii Szczękowo Twarzowej. Wdrożona będzie też intensywna rehabilitacja narządu wzroku we współpracy z okulistami pozwalająca na ustąpienie podwójnego widzenia i powrót prawidłowej ruchomości gałki ocznej.
Kompleksową opiekę nad pacjentami z chorobami urologicznymi będzie świadczył pododdział urologii, który we wtorek (15.09) otwarto w Białostockim Centrum Onkologii. Nowy pododdział pozwoli rozwinąć endoskopowe operacje urologiczne w tym szpitalu.
Pierwszą operację trzustki przy pomocy specjalistycznego robota da Vinci przeprowadzili lekarze szpitala wojewódzkiego w Białymstoku.
Nową metodę leczenia pacjentek z rakiem jajnika – chemioterapię podgrzaną do temperatury 42,5 stopni C – zaczęli stosować lekarze z Uniwersyteckiego Centrum Onkologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.