Radio Białystok | Wiadomości | Znamy laureatów konkursu "Historia najnowsza Polski w poezji dzieci i młodzieży" [zdjęcia]
Uczniowie pisali wiersze m.in. o bitwie o Monte Cassino, papieżu Janie Pawle II czy żołnierzach wyklętych. Podczas sobotniej (28.11) gali w Studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok poznaliśmy laureatów III edycji konkursu "Historia najnowsza Polski w poezji dzieci i młodzieży".
Konkurs organizowany przez IPN w Białymstoku ma zachęcić uczniów do poznawania i opisywania historii Polski.
W kategorii uczniów klas 4-6 szkół podstawowych zwyciężyła Marietta Włodarska z Olsztyna. Wśród starszych uczniów podstawówek zwyciężył Maciej Chryniewicki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jasionówce. A w kategorii szkół ponadpodstawowych wygrała Gabriela Halicka - absolwentka VI LO w Białymstoku.
Urszula Gierasimiuk z białostockiego IPN-u, który zorganizował konkurs - podkreśla, że to ważna inicjatywa, która zachęca uczniów do poznawania historii i pisania wierszy. Z kolei dyrektor białostockiego IPN-u Piotr Kardela podczas gali online dziękował młodym ludziom za zainteresowanie najnowszą historią Polski.
Uczniowie pisali wiersze o historii Polski
Uczestnicy musieli napisać wiersz, który np. upamiętnia wydarzenie, miejsce, osobę lub symbol z najnowszej historii Polski (z lat 1918 - 1989). Organizatorom chodzi o to, żeby dzieci w ten sposób przywiązywały się do historii Ojczyzny, tradycji narodowych czy języka polskiego.
Uczestnikami są uczniowie z podlaskich i warmińsko-mazurskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a także młodzież pochodzenia polskiego, mieszkająca poza granicami kraju.
Wydarzenie ze studia Rembrandt Polskiego Radia Białystok można było śledzić na naszym kanale na YouTube i Facebooku.
Można było również posłuchać występu Kwartetu Dworskiego (Piotr Przydworski - skrzypce; Piotr Krakowiak - skrzypce; Alicja Skwierczyńska - altówka; Grzegorz Vytlacil - wiolonczela) z towarzyszeniem solisty Bartłomieja Łochnickiego.
Artyści związani z Operą i Filharmonią Podlaską wykonali własną interpretację wybranych nagrodzonych wierszy, a także znane utwory muzyczne, jak "Wolność" Marka Grechuty czy "Biały Krzyż" Józefa Kondratowicza i Krzysztofa Klenczona.
Retransmisja koncertu w niedzielę (29.11) na antenie Polskiego Radia Białystok o 18:05.
Cały repertuar:
Marek Grechuta – Wolność
Fryderyk Chopin - Preludium op.28 nr 15
Impresja niepodległościowa – My, pierwsza brygada; Wojenko, wojenko; Marsz, marsz Polonia
Fryderyk Chopin - Preludium op.28 nr 4
Józef Kondratowicz, Krzysztof Klenczon - Biały krzyż
W. A. Mozart – Lacrimosa
Gaetano Puccini – Crisantemi
Roman Kołakowski - Orzeł biały
Edvard Grieg - Śmierć Azy z suity Peer Gynt
O mój rozmarynie
Samuel Barber - Adagio z kwartetu op.11
Grzegorz Tomczak - Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos.