Radio Białystok | Wiadomości | ZUS przypomina swoim dłużnikom o możliwości ubiegania się o ulgi z Tarczy antykryzysowej
Prawie 7,5 tys. podlaskich przedsiębiorców zalega z opłacaniem składek. ZUS rozsyła o tym informacje zarówno elektronicznie, jak i za pośrednictwem poczty.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że w czasie pandemii można ubiegać się o ulgi przewidziane m.in. w Tarczy antykryzysowej.
- Oprócz zwolnienia ze składek i wypłaty świadczenia postojowego prowadzący firmy mogą skorzystać także z innych możliwości. Tarcza antykryzysowa pozwala płatnikom składek skorzystać z odroczenia składek lub rozłożenia ich na raty bez dodatkowych kosztów, czyli bez opłaty prolongacyjnej. Obie ulgi obejmują składki za okres od stycznia 2020 roku. Dotyczą składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Nie ma znaczenia, od kiedy płatnik prowadzi działalność. Nie ma też znaczenia wielkość jego firmy - wyjaśnia rzeczniczka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku Katarzyna Krupicka.
Odroczenie płatności dotyczy składek, których termin opłacenia jeszcze nie minął. Jeśli przedsiębiorca złoży wniosek przed terminem płatności składek, nie poniesie żadnych kosztów związanych z ulgą. Jeśli wniosek o odroczenie złoży po terminie opłacania składek, ZUS naliczy odsetki za zwłokę na dzień złożenia wniosku.
Przedsiębiorca może także wystąpić o rozłożenie zadłużenia na raty. Wcześniej trzeba skontaktować się z doradcami ZUS-u. Numery telefonów kontaktowych są dostępne na stronie internetowej www.zus.pl w zakładce "Firmy".
Innym przewidzianym w Tarczy antykryzysowej rozwiązaniem jest odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę. Jest ono przeznaczone dla przedsiębiorców, którzy mają trudności w terminowym opłaceniu składek z powodu epidemii COVID-19 i dotyczy należności za okres od stycznia 2020 r.
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz w porozumieniu z reprezentantami 205 organizacji zrzeszających polskich przedsiębiorców zwrócił się z prośbą do premiera o poparcie i wdrożenie dziesięciu propozycji zmian systemowych, mających poprawić otoczenie prawno-gospodarcze.
Od poniedziałku (9.11) ponownie przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Można się o niego starać m.in. w razie zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko. Zasiłek będzie przysługiwał do 29 listopada.
Rząd wprowadzi pakiet instrumentów wsparcia dla firm z powodu pandemii - ogłosił w piątek (6.11) premier Mateusz Morawiecki. To m.in. przedłużenie istniejących rozwiązań oraz np. umorzenie części wcześniejszych subwencji.
Nie wszyscy przedsiębiorcy ubiegający się o wsparcie z ZUS-u wypełniają poprawnie wnioski. Taką informację przekazał białostocki oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.