Radio Białystok | Wiadomości | Pamiętajmy o bezpieczeństwie podczas grzybobrania
W lasach jest coraz więcej grzybów, a co za tym idzie także grzybiarzy. Niestety nie wszyscy pamiętają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, w efekcie czego błądzą. Podlascy policjanci mają za sobą pierwsze wrześniowe akcje poszukiwawcze.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
We wtorek (1.09) 80-letnia grzybiarka przekonała się o tym, jak łatwo zabłądzić w lesie. Kobieta kilka godzin szukała drogi powrotnej do domu. W tym samym czasie trwały działania poszukiwawcze. Na szczęście cała i zdrowa wróciła do domu.
Jak uniknąć nieprzyjemnych przygód podczas grzybobrania? Czego nie robić w lesie? Jakie grzyby można znaleźć? Zapytaliśmy o to doświadczonych zbieraczy z białostockiego bazarku.
Policjanci przygotowali kilka podstawowych rad dla grzybiarzy:
- Nie wybierajmy się do lasu w pojedynkę.
- Nie oddalajmy się od osób z którymi wybraliśmy się na grzybobranie. Pozostańmy z nimi w kontakcie wzrokowym.
- Zabierzmy ze sobą, naładowany telefon komórkowy
- Kontrolujmy i zapamiętujmy punkty odniesienia, albo nawet oznaczajmy je, tak aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca z którego wyruszyliśmy.
- Oceńmy realnie swoje możliwości i czas jaki zamierzamy spędzić w lesie.
- Jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od swoich pojazdów, stacji czy przystanków kolejowych.
- Nie wybierajmy się do lasu po zmierzchu.
- Zachowajmy środki ostrożności – ostrożnie z ogniem.
- Jeśli nasi znajomi lub bliscy zabłądzili w lesie, nie zwlekając zaalarmujmy Policję.
Na grzyby warto chodzić, ale z rozwagą, tak żeby wyjście z lasu nie było problemem nie tylko dla nas. W takich akcjach poszukiwawczych, a zazwyczaj obejmują one obszar wielu hektarów, biorą udział liczne jednostki policji, ale też inne służby - najczęściej strażacy ochotnicy.
Na grzyby wybrał się po raz pierwszy od 20 lat i od razu znalazł wyjątkowy okaz.
Wszystkie gatunki grzybów występujących w Puszczy będzie można zobaczyć podczas 25. Wystawy Grzybów w Białowieskim Parku Narodowym.
Jak zbierać grzyby, po czym poznać, że są jadalne, kto nie powinien ich jeść w ogóle i co robić, kiedy zatrujemy się grzybami, o tym mówić będą dr hab. Katarzyna Socha, kierownik Zakładu Bromatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i Aleksandra Puczyńska z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Białymstoku.
Nawet kilkanaście osób dziennie odwiedza Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Białymstoku, żeby rozwiać swoje wątpliwości związane z grzybami.