Radio Białystok | Wiadomości | Pomnik Stefana Czarnieckiego w Tykocinie będzie odnowiony
Drugi najstarszy świecki pomnik w Polsce doczekał się odrestaurowania.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W Tykocinie rozpoczęły się prace przy odnowieniu pomnika Stefana Czarnieckiego. To jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w miasteczku, które odwiedzają rocznie dziesiątki tysięcy turystów. Teraz statua zostanie szczelnie zasłonięta i po wielu latach doczeka się renowacji. Burmistrz Tykocina Mariusz Dudziński mówi, że to najwyższa pora na remont zabytku.
To jeden z najstarszych pomników w Polsce, który potrzebuje odświeżenia. To powinno być zrobione już dawno temu. Jesteśmy dumni, że w naszym mieście jest taki zabytek i musimy o niego dbać
- tłumaczy Mariusz Dudziński.
Przedstawiciele konsorcjom wykonawców Ewa Bartkowiak i Maciej Mazur wyjaśniają, że pomnik zostanie zasłonięty i wtedy ekipy przystąpią do prac.
Głównym naszym zadaniem będzie jego dokładne oczyszczenie. Zastosujemy do tego m.in. przegrzaną parę wodną i szczotkami ryżowymi. Zobaczymy, jaki to da efekt. Być może później niezbędne będzie użycie specjalistycznych środków chemicznych. Odświeżymy tez buławę, którą w prawej ręce trzyma Stefan Czarniecki. Wypełnimy braki, odrestaurujemy też ogrodzenie i cokół. Wokół pomnika postawimy rusztowanie, na których zawisną plansze, które zakryją pomnik. Znajdą się na nich zdjęcia i informacje dotyczące Stefana Czarnieckiego
- wyliczają wykonawcy.
Prace potrwają do listopada i będą kosztować blisko 90 tys. złotych. Współfinansują je Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków, Urząd Marszałkowski i miasto Tykocin.
Chociaż nikt jeszcze konkretnie nie policzył, ile osób w tym roku odwiedziło miasteczko, to mieszkańcy takich tłumów nie pamiętają.
Jego instalację zaplanowano na przyszły tydzień, a uroczyste odsłonięcie na 21 września.
2,4 mln zł z budżetu województwa podlaskiego trafi w 2020 r. na renowacje i konserwacje zabytków w regionie. Dofinansowano 45 projektów, które wybrała komisja konkursowa i zaakceptował sejmik województwa.
Ma zwiększyć jeszcze bardziej walory turystyczne miasta i chronić przyrodę. Nad rzeką Narew w Tykocinie powstanie ścieżka edukacyjna.
Blisko 53,5 mln zł unijnego dofinansowania dostały podlaskie samorządy na dofinansowanie ich projektów rewitalizacyjnych. Dzięki temu będą remontowane placówki kultury, odnawiane zabytki i miejsca rekreacji lub uda się zmienić przeznaczenie obiektów, które nie są użytkowane.