Radio Białystok | Wiadomości | W Muzeum Pamięci Sybiru kompletowane są eksponaty na wystawę stałą
Kompletowanie wystawy stałej oraz prace wykończeniowe trwają w Muzeum Pamięci Sybiru.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
To będzie jedno z najnowocześniejszych muzeów w Polsce, które powstaje w Białymstoku przy ulicy Węglowej. Prowadzą do niego autentyczne tory, którymi wywożono Polaków na zsyłkę - przypomina dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru Wojciech Śleszyński.
- Wejście, które prowadzi do Muzeum, zaznaczone jest stalowymi słupami, które symbolizują tajgę. Na parterze mamy opowieść o tym, jak zaczyna się wojna, natomiast na górze już opowiadamy o samym zesłaniu - mówi.
Zadaniem Muzeum Pamięci Sybiru jest gromadzenie, ochrona i udostępnianie zbiorów dokumentujących losy obywateli polskich zesłanych i deportowanych na Sybir oraz osadnictwo Polaków w Rosji i ZSRR. I dlatego muzeum będzie przede wszystkim udostępniało autentyczne wspomnienia, do odsłuchania na całej, ogromnej powierzchni powstającej placówki.
Otwarcie wystawy za rok, w połowie września.
Tymczasem pracownicy muzeum ciągle powiększają swoją kolekcję o wspomnienia i dokumenty. Do końca sierpnia trwa akcja #Zapamiętani. Muzeum zaprasza rodziny Sybiraków, ich dzieci, wnuków i prawnuków do przesyłania swoich fotografii.Zdjęcia znajdą się w finałowej Sali wystawy stałej Muzeum Pamięci Sybiru, która upamiętni Sybiraków i ich Rodziny rozrzucone po całym świecie.
Z powodu koronawirusa nie odbędzie się we wrześniu w Białymstoku Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru - poinformowali PAP organizatorzy. Nie zrezygnowano jednak z tradycji upamiętnienia Sybiraków, uroczystości będą miały inny charakter.
Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku nagrodzono tytułem Top Inwestycje Komunalne 2020. Znalazło się w gronie 10 inwestycji zgłoszonych z całej Polski.
Przy Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku rozpoczął się montaż pomnika upamiętniającego Bohaterskie Matki Sybiraczki. To zgłoszony dwa lata temu pomysł miejscowego oddziału Związku Sybiraków i kolejne w mieście miejsce upamiętnienia osób wywiezionych na Wschód.