Radio Białystok | Wiadomości | Kino plenerowe "Basowiszcza" - wyjątkowy pokaz filmowy w Gródku
Była to okazja do wspomnień. Gminne Centrum Kultury w Gródku zorganizowało plenerową projekcję filmu "Basowiszcza" w reżyserii Jerzego Kaliny.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Film "Basowiszcza" opisuje historię Festiwalu Muzyki Młodej Białorusi, który od przez 30 lat organizowało Białoruskie Zrzeszenie Studentów.
- Rok po ostatniej edycji, w taki sposób chcemy uczcić tę ważną dla lokalnej społeczności i mniejszości białoruskiej w Polsce imprezę - mówiła dyrektorka Centrum Magda Łotysz.
- Dobry jest taki akcent, bo chciałoby się jeszcze więcej zrobić, żeby Basowiszcza były cały czas w pamięci ludzi, ale myślę, że wyświetlenie takiego filmu to też będzie wiele znaczyło dla lokalnej społeczności - mówiła Magda Łotysz.
Plenerowy pokaz filmu "Basowiszcza" rozpoczął się o 20:45 nad zalewem w Zarzeczanach koło Gródka.
30-letnia historia "Basów"
30 lat w połowie lipca w Gródku odbywał się Festiwal Muzyki Młodej Białorusi "Basowiszcza". Podczas dwudniowej imprezy prezentowały się najlepsze białoruskie zespoły rockowe z Białorusi, Podlasia oraz gwiazdy polskiego rocka.
Festiwal organizowało Białoruskie Zrzeszenie Studentów w Polsce (nazwa powstała od skrótu białoruskiej nazwy organizatora: Biełaruskaha Abjadnańnia Studentau), przy współpracy Gminy Gródek.
W 2019 r. odbyła się trzydziesta, ostatnia edycja festiwalu. Film dokumentalny "Basowiszcza" pokazuje ewolucje Festiwalu na tle przemian społeczno-politycznych w Białorusi i Polsce, najciekawszych wykonawców i ich opinie na temat Festiwalu, zmianę pokoleniową wśród organizatorów (dzisiejsi organizatorzy to dzieci tych pierwszych sprzed trzech dekad), wreszcie – wskaże przyczyny końca "Basowiszcza".
Ten niezwykły Festiwal przeszedł już do historii. W tym roku po raz pierwszy od 30 lat nie odbywa się Basowiszcza.
"Bardzo się cieszymy, że znaleźliśmy się w gronie 12 finalistów. Niebieski Mikrofon to bardzo fajna i potrzebna inicjatywa, szczególnie na naszym lokalnym rynku muzycznym" - mówi Ilona Karpiuk.