Radio Białystok | Wiadomości | Politechnika Białostocka i Okręgowy Urząd Miar w Białymstoku będą współpracować
Mają wspólnie m.in. prowadzić badania naukowe i kształcić kadry.
Uczelni technicznej jest to bardzo potrzebne - mówił na spotkaniu rektor Politechniki prof. Lech Dzienis.
- Trudno sobie wyobrazić jakąkolwiek uczelnię techniczną bez metrologii. Każdy eksperyment wymaga pomiaru. Dlatego bardzo się cieszę, że doszło do tego porozumienia - podkreślał prof. Lech Dzienis.
Prezes Głównego Urzędu Miar – Radosław Wiśniewski wyjaśniał, że jego instytucja i białostocka uczelnia mogą przede wszystkim wspólnie prowadzić badania.
- Jesteśmy nietypowymi urzędnikami, którzy w 60-70 proc. wykonują czynności badawczo-rozwojowe. Ta współpraca, to mogą być m.in. wspólne projekty i granty - podkreślał Radosław Wiśniewski przed podpisaniem umowy.
Dyrektor Okręgowego Urzędu Miar w Białymstoku Mirosław Wnorowski zwrócił natomiast uwagę na dziedziny, w których mogą współpracować z Politechniką Białostocką. To m.in. fotometria, akustyka i analizy zanieczyszczeń powietrza.
W planach są już pierwsze wspólne przedsięwzięcia - jesienią i w przyszłym roku. Przedstawiciele instytucji przygotowali konkurs dla szkół ponadpodstawowych, a razem ze studentami będą pracować nad automatyzacją i informatyzacją stanowisk pomiarowych.
Okręgowy Urząd Miar w Białymstoku powstał w ubiegłym roku.
"Politechnika istnieje 70 lat, a ja mam nadzieję kontynuować te dobre tradycje, rozbudowywać je i wzmacniać, nadawać im nowoczesny wygląd" - mówi nowa rektor PB.
Po raz pierwszy w historii uczelni o to stanowisko ubiegały się dwie kobiety.
Minimalizacja kontaktów bezpośrednich i w niektórych przypadkach przesunięte terminy, ale bez rewolucji w zasadach naboru - rozpoczyna się rekrutacja na studia na białostockich uczelniach. Na kandydatów czeka kilka tysięcy miejsc.