Radio Białystok | Wiadomości | W Podlaskiem są już cztery laboratoria wykonujące testy na obecność COVID-19
Badania takie robi podlaski sanepid, laboratorium uniwersyteckie w Białymstoku i Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku, które testy wykonuje w swoim laboratorium przy łomżyńskim szpitalu. Badania, w kierunku koronawirusa, zaczął też robić białostocki szpital kliniczny.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Zmienił się też sposób finansowania badań. To nie szpitale będą rozliczać się z Narodowym Funduszem Zdrowia z testów w kierunku COVID-19, a laboratoria, które takie badania robią. NFZ podpisał umowy w tej sprawie z laboratorium w Łomży i akademickim laboratorium w Białymstoku.
Nową placówką w regionie, która zaczęła robić testy na obecność koronawirusa i od razu zawarła w tej sprawie umowę z NFZ, jest laboratorium białostockiego szpitala klinicznego. Wykonuje ono tzw. szybkie testy genetyczne, których wynik otrzymuje się w ciągu 45 minut.
Laboratorium przygotowuje się do pracy całodobowej, by pacjenci SOR mogli w każdej chwili mieć wykonane testy na obecność koronawirusa.
Takie same testy na obecność patogenu, jak USK, ma też robić dziecięcy szpital kliniczny w Białymstoku. Czeka jeszcze na niezbędny sprzęt do swojego laboratorium. Ten ma dotrzeć za kilka dni.
Testy w kierunku COVID-19 ma też robić laboratorium szpitala wojewódzkiego w Suwałkach.
Koronawirus w Białostockim Centrum Onkologii. Zakażenie stwierdzono u 5 pracowników Zakładu Patomorfologii. Nie mieli oni kontaktu z żadnym z pacjentów i bardzo ograniczone kontakty z pozostałymi pracownikami BCO - zapewnia rzeczniczka szpitala Monika Mróz.
Wojewoda Podlaski i Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informują o kolejnym przypadku zakażenia koronawirusem w regionie, potwierdzonym pozytywnym wynikiem testu laboratoryjnego.
Akcja "Oddaj krew razem z nami" już się zakończyła. Udało nam się osiągnąć rekordowy wynik, jeśli chodzi o wspólne akcje Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku i Polskiego Radia Białystok. W ciągu trzech dni zebraliśmy 260 litrów krwi.
Osoby, które zaszczepią się przeciwko grypie, mogą być bardziej chronione przed zakażeniem koronawirusem w okresie jesieni i zimy, kiedy spodziewana jest nowa fala epidemii – przekonują eksperci. Zakażenie grypą może zwiększać ryzyko zachorowania na Covid-19, na dodatek obie infekcje powodują podobne objawy, głównie gorączkę i kaszel.