Radio Białystok | Wiadomości | Władysław Bartoszewski będzie miał w Białymstoku swój pomnik
W Białymstoku ma być pomnik profesora Władysława Bartoszewskiego.
Taki projekt uchwały znalazł się w porządku obrad najbliższej sesji Rady Miasta. Ta odbędzie się w najbliższy poniedziałek (25.05).
Jeśli na ustawienie pomnika zgodzą się radni, a będzie to pewnie formalnością, bo większość ma Koalicja Obywatelska, to powstanie on w centrum Białegostoku na moście łączącym Plac Branickich z Placem Andrzeja Piotra Lussy. Na tablicy upamiętniającej, oprócz informacji o Władysławie Bartoszewskim ma też być jeden z jego cytatów: "Warto być przyzwoitym".
Profesor Władysław Bartoszewski zmarł pięć lat temu. Był historykiem, pisarzem i dyplomatą, działaczem opozycji antykomunistycznej, ministrem spraw zagranicznych, kawalerem Orderu Orła Białego.
Wisława Szymborska - pierwsza Polka z literacką Nagrodą Nobla - będzie patronką jednej z ulic w centrum Białegostoku - zdecydowali w czwartek (27.02) miejscy radni. Nadanie imienia noblistki, to chęć upamiętnienia wybitnej poetki.
Czasami wystarczy jedno słowo: na przykład Barszczańska albo Plastusia. Na nazwy ulic zwracamy uwagę wtedy, kiedy szukamy jakiegoś adresu, albo jest jakieś zamieszanie z patronami lub wypadkiem. Tymczasem sprawa wydaje się ciekawsza, a nawet sensacyjna, kiedy prześledzi się niewinnie i nudno brzmiący wykaz nazw ulic i placów. Czy wiecie, że jest ich w Białymstoku ponad 1155?
Chodzi o jedną, krótką ulicę dla której pojawiły się dwie - konkurencyjne propozycje jej nazwania.
Astronom Jan Heweliusz zastąpił radzieckiego kosmonautę Włodzimierza Komarowa, którego imię ulica nosiła od kwietnia 1968 r.
Zmarł Profesor Władysław Bartoszewski. Żołnierz AK, więzień Auschwitz, polityk, działacz społeczny, pisarz.