Radio Białystok | Wiadomości | Co czytają dziennikarze Polskiego Radia Białystok? Obchodzimy Światowy Dzień Książki
W czwartek (23.04) przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To co roku okazja do rozważań na temat kondycji czytelnictwa w Polsce. Sprawdziliśmy także co czytają dziennikarze Polskiego Radia Białystok.
Warto czytać, bo książki zmieniają nasz świat, dzięki nim możemy poznawać wyobraźnię innych autorów i podróżować - do woli.
Nasi redakcyjni koledzy pochwalili się swoimi biblioteczkami i przemyśleniami na temat czytania książek.
- Czytam, by dać się uwieść historii, zwielokrotnić intensywność doświadczania świata. Bez czytania nie wyobrażam sobie mojego życia - mówi nasza redakcyjna koleżanka Olga Gordiejew.
Z kolei Adam Dąbrowski zdradza, że czyta książki kierując się nazwiskami autorów.
- Nie mam tej "jedynej" ulubionej książki. Nie mam nawet ulubionego pisarza. Gdy zacząłem zastanawiać się nad konkretnym nazwiskiem uświadomiłem sobie, że czytam książki autorami. Zaczęło się to dawno temu od Gilberta Chestertona. Po przeczytaniu pierwszej jego książki, zacząłem szukać kolejnych. Podobnie było z kolejnymi autorami - mówi Adam Dąbrowski.
Raport czytelnictwa w Polsce
Biblioteka Narodowa opublikowała w czwartek (23.04) wyniki badań za ubiegły rok.
39 procent Polaków zadeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki w ciągu roku.
- Można odnotować trwałe zatrzymanie spadku czytelnictwa, a nawet niewielki wzrost deklaracji czytelniczych - podkreśla dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski.
Raport wskazuje też na duży wzrost liczby książek kupowanych przez Polaków na prezenty. W latach ubiegłych 23 procent respondentów odpowiadało, że dostaje lub daje książki jako prezent, obecnie jest to 31 procent ankietowanych.
- To ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o postrzeganie książki jako wartościowego prezentu i to jest bardzo dobra wiadomość. Utrzymuje się, a nawet jest lekki wzrost udziału bibliotek jako źródła książek, co nas bardzo cieszy. Jest także lekki wzrost zakupów książek - mówi dyrektor Biblioteki Narodowej.
Tegoroczny Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony będzie w przestrzeni internetowej. Tomasz Makowski podkreśla, że w dobie pandemii koronawirusa, kiedy zamknięte są biblioteki i księgarnie, uczelnie i szkoły, a także instytucje kultury i częściowo zakłady pracy, znacznie zwiększyło się czytelnictwo on-line. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się POLONA - największa biblioteka cyfrowa w Polsce i jedna z największych w Europie.
Cyfrowa Biblioteka Narodowa POLONA udostępnia bezpłatnie w internecie 3 miliony obiektów cyfrowych: książek, czasopism, rękopisów, starodruków, map, rysunków, grafik, fotografii, pocztówek, nut i druków ulotnych.
Niezwykle bogatą ofertę dla miłośników książek ma Polskie Radio: powieści w odcinkach, słuchowiska na podstawie książek i poezja, a wszystko w mistrzowskich interpretacjach.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ustanowiło w 1995 roku UNESCO, na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców. Święto zainaugurowano w Barcelonie, w setną rocznicę powstania Unii. Data święta nie jest przypadkowa - to rocznica urodzin lub śmierci takich pisarzy, jak: Miguel de Cervantes, William Shakespeare czy Vladimir Nabokov. W Polsce Dzień Książki obchodzony jest od 2007 roku.