Radio Białystok | Wiadomości | W Łomży jest potrzeba utworzenia poradni specjalistycznych i SOR-u - uważa starosta Lech Szabłowski
Odkąd w połowie marca Szpital Wojewódzki przekształcony został w jednoimienny szpital zakaźny, ponad 110 tys. mieszkańców miasta i powiatu zostało pozbawione opieki medycznej - napisał starosta w piśmie do wojewody podlaskiego.
Utworzenie w Łomży czterech medycznych poradni specjalistycznych i Szpitalnego Oddziału Ratunkowego to niezbędne minimum - uważa starosta łomżyński Lech Szabłowski.
Ponowne uruchomienie przynajmniej kilku najbardziej niezbędnych poradni "... to absolutne minimum, jakie należy zabezpieczyć dla naszych mieszkańców jak najszybciej, by nie dopuścić do sytuacji, iż będą umierać na skutek braku dostępności do podstawowej lub specjalistycznej opieki zdrowotnej, a nie COVID-19" - napisał w oficjalnym piśmie do wojewody starosta.
To kolejna próba władz powiatu ułatwienia mieszkańcom dostępu do specjalistycznej opieki medycznej - przypomina wicestarosta Maria Dziekońska.
Starosta Lech Szabłowski zaproponował ze swojej strony pomoc i współdziałanie w tworzeniu poradni. Skontaktował się także m.in. z władzami samorządowymi województwa.
Poradnie specjalistyczne w Łomży mogą rozpocząć przyjmowanie pierwszych pacjentów w pierwszej połowie maja. W Szpitalu Wojewódzkim w Łomży, przed przekształceniem w jednoimienny szpital zakaźny, funkcjonowało 29 takich jednostek. Z dnia na dzień ich opieki pozbawionych zostało ponad 110 tys. mieszkańców miasta i powiatu łomżyńskiego.
Zmniejszenie wysokości diet łomżyńskich radnych do 10% ich obecnej wysokości zaproponował przewodniczący klubu "Przyjazna Łomża" Dariusz Domasiewicz.
Piotr Kłys, wójt gminy Łomża, jest jednym z dziesięciu finalistów i jedynym reprezentantem naszego województwa w konkursie organizowanym przez TVP.
Przedsiębiorcy prowadzący działalność w lokalach należących do miasta będą mniej płacić za najem - to jedna z form pomocy władz Łomży dla lokalnego biznesu.