Radio Białystok | Wiadomości | Leśnicy odnawiają Puszczę Białowieską - sadzą nowe drzewa w miejsce usuniętych
autor: Marcelina Markowska
Sadzą drzewa w miejsca, gdzie wycięto świerki zaatakowane przez kornika. Leśnicy z Nadleśnictwa Białowieża pracują przy odnowieniach drzewostanu.
Część drzew będzie posadzona metodą grupową - wyjaśnia rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Jarosław Krawczyk.
Polega to na tym, że na około kilkunastu procentach powierzchni przeznaczonej do odnowienia zostaną przygotowane specjalne placówki. Są to powierzchnie ze zdartą pokrywą ziemi, w których to będzie zasadzonych około 20 młodych dębów, wszystko po to, aby stworzyć specjalne biogrupy - mówi Jarosław Krawczyk.
Jarosław Krawczyk podkreśla, że leśnicy chcą jak najmniej ingerować w środowisko naturalne.
To właśnie o to chodzi, żebyśmy przygotowali tzw. szkielet drzewostanu, tworząc te placówki, na których będą posadzone dęby, a pozostała powierzchnia będzie w sposób naturalny się odnawiała - dodaje Jarosław Krawczyk.
Oprócz dębów leśnicy w Puszczy Białowieskiej posadzą też sosny.
Parki w Białymstoku świecą pustkami. Mieszkańcy dostosowali się do zakazu wchodzenia do nich. To kolejne ograniczenie, które ma zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
O niewypalanie traw, bo szkodzi to przyrodzie i ludziom, zaapelowały parki narodowe Narwiański i Biebrzański oraz strażacy. Tylko w ostatnią niedzielę (29.03) nad Narwią spłonęło ok. 20 ha trzcinowisk. Prawdopodobną przyczyną pożaru było podpalenie.
Jak będzie wyglądać jeden z najstarszych lasów w Europie? Czy potrzebne są dodatkowe cięcia? Jak zapewnić mieszkańcom i turystom bezpieczeństwo?
Ciężki sprzęt wznawia pracę w Puszczy Białowieskiej.
Trzeba zwiększyć bezpieczeństwo w Puszczy Białowieskiej, oczyścić szlaki turystyczne z suchych drzew i przybliżyć zwiedzającym historię regionu.
Sensacyjne odkrycie naukowców z Białowieży. Pracownicy Instytutu Badawczego Leśnictwa zaobserwowali w puszczy niedźwiedzia.