Radio Białystok | Wiadomości | Prof. Jozef Živčák doktorem honoris causa Politechniki Białostockiej
To uhonorowanie wybitnych naukowców i zwrócenie uwagi na rolę inżynierii biomedycznej we współczesnym świecie.
Senat Politechniki Białostockiej nadał tytuł Doktora Honoris Causa profesorowi Josefowi Živčákowi z Uniwersytetu Technicznego w Koszycach i tytuł Profesora Honorowego Janowi Dąbrowskiemu. Obaj naukowcy współpracują z białostocką uczelnią od ponad 20 lat.
Profesor Josef Živčák - pierwszy zagraniczny Doktor Honoris Causa Politechniki Białostockiej
Światowej sławy uczony w obszarze biomechaniki człowieka, w szczególności technologii wytwarzania implantów, prof. Jozef Żivczak otrzymał w czwartek tytuł doktora honoris causa Politechniki Białostockiej. To jedenasty taki tytuł nadany przez tę uczelnię, pierwszy przyznany zagranicznemu badaczowi.
Profesor Josef Živčák to uczony o międzynarodowym autorytecie, pionier w zakresie opracowywania i wdrażania implantów wykonywanych na miarę z wykorzystaniem technik generatywnych - mówił podczas uroczystości rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis.
Wymieniając jego zasługi dla nauki mówił też, że Josef Živčák jest inicjatorem utworzenia na Uniwersytecie Technicznym w Koszycach (Słowacja), na którym wykłada, centrum technik przyrostowych; jest też autorem licznych rozwiązań z zakresu projektowania i produkcji implementacji klinicznej.
Lech Dzienis mówił, że z wnioskiem uhonorowania Živčáka wystąpił Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej, z którym profesor - jak podkreślił Lech Dzienis - współpracuje od 20 lat.
Nadanie tytułu doktora honoris causa naszej uczelni jest wyrazem hołdu składanemu panu prof. Josefowi Živčákowi za jego wybitne osiągnięcia naukowe, a także podziękowania za zasługi dla Politechniki Białostockiej - mówił podczas laudacji prof. Andrzej Seweryn z Wydziału Mechanicznego PB.
Andrzej Seweryn mówił, że przedmiotem zainteresowań naukowych profesora są: inżynieria biomedyczna oraz inżynieria mechaniczna. Wymienił, że obejmują one m.in. biomechanikę człowieka i wytwarzanie np. urządzeń do rehabilitacji, urządzeń protetycznych, elementów protetyki stomatologicznej czy opracowanie nowoczesnego systemu nakładek protetycznych wspomagających naukę ssania u niemowląt z rozszczepem podniebienia.
Mówiąc o zainteresowaniach Živčáka, podkreślał jego wkład w rozwój technologii wytwarzania implantów.
Wniósł on ogromny wkład w rozwój nauki i technologii implantów dopasowanych w zakresie projektowania, produkcji z zastosowaniem laserowego stopu tytanu i implementacji klinicznej, przygotowując ponad 40 różnych rozwiązań, w tym nigdzie dotychczas nierealizowanych - mówił Andrzej Seweryn.
Powiedział, że jednym z najważniejszych osiągnięć prof. Živčáka są pionierskie prace przy wdrażaniu implantów na miarę z wykorzystaniem technik generatywnych.
Zespół, którym kieruje, opracował, wykonał i nadzorował wszczepienie największego implantu twarzy w świecie, obejmującego 83 proc. całej twarzy - mówił Andrzej Seweryn.
Naukowcy współpracują z PB od ponad 20 lat
W laudacji podkreślał też związki Živčáka z Politechniką Białostocką, z której Wydziałem Mechanicznym współpracuje od ponad 20 lat. Współpraca dotyczy wspólnych badań z zakresu biomechaniki, protetyki i ortotyki, ale też organizowania konferencji. Współpracę na PB rozpoczynał z prof. Janem Dąbrowskim z Wydziału Mechanicznego PB, któremu w czwartek przyznano tytuł honorowego profesora Politechniki Białostockiej.
Živčák dziękował za przyznanie tego tytułu i za to, że odbiera go razem ze swoim pierwszym współpracownikiem prof. Dąbrowskim. "Szczęściem było spotkanie prof. Dąbrowskiego i badania, które zrobiliśmy przez 20 lat" - mówił Živčák i dodał, że wyniki tej współpracy to liczba aplikacji implantów. "Pomogliśmy bardzo wielu ludziom" - dodał.
Jozef Živčák od lat 80. ubiegłego wieku związany jest z Uniwersytetem Technicznym w Koszycach. Ma na swoim koncie ponad 370 publikacji naukowych, jest autorem lub współautorem 17 monografii i 35 podręczników. Živčák współpracuje z wieloma uniwersytetami na świecie w zakresie inżynierii biomedycznej i inżynierii mechanicznej.
Profesor Jozef Živčák z Uniwersytetu Technicznego w Koszycach to uczony o uznanym międzynarodowym autorytecie, pionier w zakresie opracowywania i wdrażania implantów wykonywanych na miarę z wykorzystaniem technik generatywnych. Jako inicjator utworzenia na Uniwersytecie Technicznym w Koszycach we współpracy z Central Engineering Institute (CEIT) centrum technik przyrostowych, a także autor licznych rozwiązań z zakresu projektowania i produkcji implementacji klinicznej, wniósł niepodważalny wkład w rozwój nauki i technologii implantów dopasowanych.
Profesor Jan R. Dąbrowski jest wieloletnim pracownikiem Wydziału Mechanicznego PB, uczonym o wysokiej randze w środowiskach krajowych i zagranicznych, integratorem środowiska naukowego i badań w obszarze tribologii i inżynierii materiałowej. Jest naukowcem doskonale znanym ze swojej działalności naukowej, dydaktycznej i organizatorskiej, którego wyróżnia charyzma oraz zasługi dla rozwoju nauki.