Radio Białystok | Wiadomości | Ptasia grypa w Polsce - podlaski lekarz weterynarii apeluje o szczególne środki bezpieczeństwa
W związku z wykrytymi w Polsce przypadkami ptasiej grypy podlaski lekarz weterynarii apeluje o szczególne środki bezpieczeństwa.
W wydanym komunikacie podkreśla, że przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa, oprócz zarażonych dzikich ptaków, jest również działalność człowieka. Radzi, by zgłaszać w powiatowych inspektoratach weterynarii wszystkie miejsca, w których utrzymywany jest drób, nawet na własny użytek, a także inne ptaki - np. gołębie.
Wojewódzki lekarz weterynarii apeluje również o wdrożenie i przestrzeganie zasad bioasekuracji, ograniczenie kontaktu drobiu z dzikimi ptakami i wykluczenie dostępu drobiu do zbiorników wodnych. Według zaleceń należy też m.in. zabezpieczyć paszę dla zwierząt, dokonywać codziennego przeglądu stad drobiu i prowadzić dokumentację.
Podlaski lekarz weterynarii przypomina, że za niestosowanie zasad bioasekuracji grożą kary pieniężne. Do tej pory w Polsce wykryto siedem ognisk ptasiej grypy - na Lubelszczyźnie. W ramach walki z wirusem padło lub wybito już kilkadziesiąt tysięcy sztuk drobiu.
W pobliżu zainfekowanych kurników obowiązuje zakaz poruszania się pojazdów innych niż mieszkańców czy służb kryzysowych. Inspekcja weterynaryjna zapewnia, że wykryty wirus ptasiej grypy nie jest groźny dla ludzi. Może jednak powodować poważne zagrożenie dla gospodarki kraju.
Przestała istnieć kontrowersyjna ferma zwierząt futerkowych w Zambrowie. O hodowli i warunkach, w jakich przebywają tam zwierzęta zrobiło się głośno w całej Polsce po kontroli, jaką w połowie listopada przeprowadzili inspektorzy fundacji zajmującej się ochroną praw zwierząt.
Przez lata okres zimowy raczej nie kojarzył się z atakami kleszczy, które mogą przenosić groźne choroby.
Na terenie Nadleśnictwa Płaska znaleziono martwego żubra. Zobaczył go w poniedziałek (2.09) pracujący tam podleśniczy.
Odkryto je w lipcu. Od początku roku takich przypadków odnotowano na tym obszarze dziewięć.