Radio Białystok | Wiadomości | Białostoczanie złożyli kwiaty przed pomnikiem Ludwika Zamenhofa
Kilkudziesięciu białostoczan i esperantystów z całego świata złożyło w sobotę (14.12) kwiaty pod pomnikiem Ludwika Zamenhofa w Białymstoku.
Przypadające w niedzielę (15.12) 160. urodziny twórcy esperanto to tradycyjnie okazja do spotkań ludzi, którym bliskie są jego idee.
Mimo deszczowej pogody, uczestnicy zrobili sobie też pamiątkowe zdjęcie przy drugim pomniku Zamenhofa, przedstawiającego młodego Ludwika, który został odsłonięty w tym roku. Odbyła się również msza św. w języku esperanto. W sobotę wieczorem zaplanowano koncerty i urodzinowy tort, a w niedzielę - wycieczkę do Tykocina.
W przededniu 160. rocznicy urodziny Ludwika Zamenhofa, twórcy języka esperanto pod jego pomnikiem kwiaty - w imieniu prezydenta @TTruskolaski - złożył jego zastępca @rafalrudnicki. W #Białystok trwają Dni Ludwika Zamenhofa. pic.twitter.com/R97I3GcZ3f
— Wschodzący Białystok (@WBialystok) December 14, 2019
Jak powiedział szef BTE Przemysław Wierzbowski, program Dni Zamenhofa jest naprawdę bogaty. Dodał, że w tym roku przyjechało wielu gości z Polski i z zagranicy, co - jak podkreślił - bardzo cieszy, bo pokazuje, że idea języka esperanto jest wciąż żywa.
Białystok jest ważnym miejscem dla miłośników esperanto. W 2009 r. odbył się tam 94. Światowy Kongres Esperanto. Zaczęło wówczas działalność Centrum im. Ludwika Zamenhofa, które m.in. realizuje przedsięwzięcia ukazujące zróżnicowanie kulturowe, narodowościowe i religijne regionu. Działa w nim biblioteka esperancka "Esperanto-Libro" (jako filia Książnicy Podlaskiej), licząca ponad 3 tys. książek i czasopism.
Esperantyści szacują, że na świecie jest ponad tysiąc miejsc noszących imię Zamenhofa lub nazwę "esperanto". Dokładnie nie wiadomo, ilu jest samych esperantystów; najczęściej podawana jest liczba kilkuset tysięcy osób znających ten język.
Do niedzieli trwają Białostockie Dni Zamenhofa
W Centrum Zamenhofa oglądać możemy wystawy fotograficzne: "Zamenhof, Kraków i esperantyści na szklanych płytkach sprzed wieku" i zdjęcia prezentujące pomniki, tablice, place związane z Ludwikiem Zamenhofem - tylko w Białymstoku jest 25 takich miejsc.
W niedzielę esperantyści jadą do Tykocina. Tam o 17.00 koncert w trzech językach: polskim, esperanto i jidysz. "HEJ, KLEZMEROJ!" (Hej, klezmerzy!).
Twórca esperanta urodził się w Białymstoku, a wielokulturowość miasta zainspirowała go do wymyślenia międzynarodowego języka.