Radio Białystok | Wiadomości | Seniorzy mogą wpływać na zmiany w lokalnym środowisku - uważają uczestnicy białostockiego forum
Seniorzy mogą i chcą wpływać na zmiany w lokalnym środowisku, angażują się w działania nie tylko dla swojej grupy, ale też szerzej, w działania obywatelskie – uważają uczestnicy środowego (13.11) forum osób starszych w Białymstoku.
Podlaskie Forum Aktywności Osób Starszych
Podlaskie Forum Aktywności Osób Starszych odbyło się w urzędzie marszałkowskim po raz piąty. Zgromadziło ok. 150 osób – seniorów z całego województwa, przedstawicieli władz, instytucji i organizacji pozarządowych.
- Z roku na rok forum cieszy się coraz większym zainteresowanym. Pokazuje to, że sprawy seniorów są ważne dla coraz szerszego grona - powiedziała jedna z organizatorek forum ze Stowarzyszenia "Szukamy Polski" i przewodnicząca rady seniorów przy marszałku województwa podlaskiego Jolanta Wołągiewicz.
W tym roku jednym z tematów forum jest wpływająca na lokalne zmiany aktywność seniorów.
- Oczywiście, że osoby starsze mogą wpływać na zmiany i coraz częściej zdają sobie sprawę, że mogą – mówiła Jolanta Wołągiewicz. Dodała, że do tej pory wpływali na zmiany we własnym, seniorskim środowisku: aktywizują się, integrują, ich zainteresowania nie dotyczą już tylko np. uczęszczania za gimnastykę, ale zaczynają tworzyć – pisać, fotografować, szkolą się, a co za tym idzie coraz częściej biorą udział w tzw. partycypacji społecznej.
- Zaczynają mieć świadomość, że na swoje środowisko, ale też szerzej – na lokalne środowisko, mogą mieć wpływ – stwierdziła Jolanta Wołągiewicz. Wymieniła, że seniorzy biorą udział m.in. w konsultacjach społecznych, działają – jak to nazwała – "w grupach lobbingowych na sprawy seniorskie". W jej ocenie seniorzy mają też coraz łatwiejszy kontakt z instytucjami, z innymi środowiskami seniorskimi, ale też z młodzieżą, co – jak podkreśliła Jolanta Wołągiewicz – bardzo cieszy, bo pokazuje, że seniorzy nie są izolowani, nie są odrębnym bytem, ale są "integralną częścią społeczeństwa".
- Do tej pory mówiło się o działaniach dla seniorów, a teraz przyszedł czas na działania seniorów, żeby to oni brali sprawy w swoje ręce – dodała.
Należy zmieniać myślenie o seniorach. Nie myśleć o nich tylko jako o grupie, której należy pomagać, ale z której wiedzy i doświadczenia można i należy korzystać
- mówiła dziennikarzom dr Lidia Maria Jedlińska, główny specjalista ds. integracji społecznej i koordynator programu "Szkoła @ktywnego seniora" w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie. Dodała, że seniorów należy wspierać w działaniu, edukować, promować ich aktywność i mówić o ich potrzebach.
W ocenie Lidii Marii Jedlińskiej bardzo ważne, aby osoby starsze zachęcać do działań społecznych, politycznych, metodologicznych i tworzyć świadomą wspólnotę. Zauważyła, że trzeba też stworzyć mechanizmy na poziomie lokalnym, regionalnym i krajowym, które przyczyniałyby się do wzrostu takiej aktywności.
- Seniorzy muszą być wspierani różnymi zapisami, politykami, strategiami, które są tworzone na poziomie kraju – mówiła Lidia Maria Jedlińska. Pytana, czy jednym z takich rozwiązań mogą być rady seniorów, powiedziała, że tak, bo dzięki nim osoby starsze włączają się do działań.
W Podlaskiem działa 13 gminnych i miejskich rad seniorów
W Podlaskiem działa 13 gminnych i miejskich rad seniorów, a także rada seniorów przy marszałku województwa. Jedną z aktywniejszych jest Rada Seniorów Gminy Supraśl. Jak powiedział jej przewodniczący Krzysztof Wolfram, liczy 15 osób wybranych większością głosów. Rada działa w dwóch kierunkach: jako grupa doradczo-opiniująca dla władz Supraśla oraz jako grupa włączająca się w życie gminy i organizująca czas seniorom.
Wolfram mówił, że powstanie rady seniorów zwiększyło świadomość, że osoby starsze mogą działać na rzecz gminy, wpływać na zmiany w swoim otoczeniu i że są coraz bardziej widoczne. Dodał, że w gminie jest ok. 300 aktywnych seniorów.