Radio Białystok | Wiadomości | Prawie 1,5 miliona zł dla Politechniki Białostockiej i Klastra Obróbki Metali na opracowanie nowego materiału kompozytowego
Spróbują stworzyć nowoczesny materiał konstrukcyjny na bazie kompozytu o osnowie metalicznej i glonów. Naukowcy z Politechniki Białostockiej wraz z Klastrem Obróbki Metali pozyskali grant na międzynarodowy projekt badawczo-rozwojowy.
Projekt będzie realizowany przez polsko-niemieckie konsorcjum, którego partnerami są Politechnika Białostocka, Klaster Obróbki Metali oraz niemiecki Instytut Fraunhofera. Polska część projektu pochłonie prawie milion 300 tysięcy złotych i jest to dotacja z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Jak informuje uczelnia, zadaniem naukowców z wydziału mechanicznego będzie wytworzenie, a później zbadanie i opisanie nowoczesnych materiałów kompozytowych z naturalnym wzmocnieniem w postaci pancerzyków okrzemek. To mikroskopijne jednokomórkowe glony, zasiedlające naturalne zbiorniki wodne, a także dość powszechne przy zakładaniu akwariów. W ten sposób ma powstać nowy materiał, którym mogą się interesować firmy z branży konstrukcji lekkich, a w szczególności przemysł motoryzacyjny, lotniczy oraz kolejowy, a także elektroniczny.
Na początek naukowcy muszą określić gatunki okrzemek, które będą spełniały wymagania konstrukcyjne. A glony te są bardzo zróżnicowane - szacuje się, że jest ich ok. 100 tys. gatunków.
To wyróżnienie przyznawane instytucjom i organizacjom, które w szczególny sposób przyczyniają się do rozwoju nauki i gospodarki.
Politechnika Białostocka i Uniwersytet w Białymstoku będą analizować, czy warto połączyć obie uczelnie i na jakich zasadach. Do końca marca przyszłego roku ma powstać raport, na podstawie którego uczelnie będą mogły podjąć ewentualną decyzję.
Bezpieczeństwu w sieci i walce z tzw. hejtem ma służyć przygotowany przez podlaską policję program profilaktyczny "Cyberświadomi, cyberbezpieczni". Organizowane będą m.in. spotkania dla młodzieży i szkolenia dla rodziców. Projekt zainaugurowano w poniedziałek (07.10) na Politechnice Białostockiej. Będzie prowadzony w całym województwie.
Dwie podlaskie uczenie otrzymają dotacje na doskonalenie kompetencji doktorantów i kadry naukowej przy współpracy międzynarodowej. Politechnika Białostocka i Uniwersytet Medyczny zdobyły granty Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.