Radio Białystok | Wiadomości | Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie - alarmują eksperci
autor: Marcelina Markowska
Ten problem coraz częściej dotyka najmłodszych. Dzieci w Polsce tyją najszybciej w Europie i unikają aktywności fizycznej.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W czwartek (24.10) obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Otyłością, którą Światowa Organizacja Zdrowia uznała za najgroźniejszą chorobę przewlekłą. Nieleczona prowadzi m.in. do miażdżycy i cukrzycy typu 2.
Cukier niestety uzależnia, 8 razy bardziej niż twarde narkotyki. Jeżeli dziecko ma do wyboru 5 zł, za które kupi super rogalik z nadzieniem czekoladowym, a w plecaku ma kanapkę, to niestety, ale częściej sięgnie jednak po rogalika. Wszystkie zmiany nawyków żywieniowych, na które próbujemy przygotować dziecko czy młodzież, powinny być wprowadzane stopniowo. Zbyt dużo nowości na raz może zniechęcić dziecko. Musimy pamiętać, że dzieci uczą się bardzo szybko, uczą się od osób z którymi spędzają najwięcej czasu, a więc od rodziców. Jeżeli rodzice zmieniają coś w swojej kuchni, w dziecku wzbudza to ciekawość, ono chce być jak dorosły, więc zmiana nawyków żywieniowych powinna dotyczyć całej rodziny - mówi psychodietetyk Anna Kuczkin.
W Polsce problem dotyka prawie 30 % chłopców i blisko 14 % dziewcząt w wieku od 11 do 15 lat.
Chodzi o to by zachęcić ludzi do zdrowego odżywiania.
O tym mówią dr Irena Białokoz-Kalinowska z Wydziału Nauk o Zdrowiu Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży oraz dietetyczka Anna Kuczkin.
Nawet 30 procent dzieci, przynajmniej raz w tygodniu, pije słodki napój. Jest smaczny, ale - jak alarmują specjaliści - zawiera w sobie dużo cukru. To tylko jeden ze złych nawyków żywieniowych.