Radio Białystok | Wiadomości | Ulicami Białegostoku przeszedł Marsz Nadziei "Rak to nie wyrok"

Ulicami Białegostoku przeszedł Marsz Nadziei "Rak to nie wyrok"

autor: Renata Reda

12.10.2019, 08:37, akt. 13:26

Zachęceniu ludzi do korzystania z badań profilaktycznych, a także okazaniu solidarności z chorymi na nowotwory i ich rodzinami służył Marsz Nadziei "Rak to nie wyrok", który w sobotę przeszedł ulicami Białegostoku. Wzięło w nim udział ponad 200 osób.

Marsz Nadziei "Rak to nie wyrok", fot. Renata Reda
Marsz Nadziei "Rak to nie wyrok", fot. Renata Reda


0:00
0:00
Ulicami Białegostoku przeszedł Marsz Nadziei "Rak to nie wyrok" - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Marsz po raz 13. zorganizowało Stowarzyszenie do Walki z Rakiem wspólnie z Białostockim Centrum Onkologii i Klubem Amazonki. Inicjatywie patronują władze miasta i regionu. Ma ona zachęcać do prowadzenia zdrowego trybu życia, dbania o siebie i regularnego korzystania z badań profilaktycznych.

Marsz wyruszył z centrum miasta z Rynku Kościuszki, a zakończył się w BCO, gdzie można skorzystać z badań i porad specjalistów. Wzięły w nim udział m.in. panie z ruchów amazonek, lekarze, władze regionu i mieszkańcy miasta. Uczestnicy nieśli długą różową wstążkę, trzymali różowe baloniki i różowe wstążki. Na przedzie jechały kobiety na motocyklach.

Hasło, przesłanie "Rak to nie wyrok" niech się w pamięci naszej zatrzyma. To słowo "rak" nie jest takie straszne, jak tutaj widzimy. My się już z tym oswoiłyśmy. Zapraszamy wszystkie osoby, które mają jakieś  problemy, nie wiedzą, co się dzieje – zgłoście się do lekarza, badajcie się, bo w tym wypadku czas jest najważniejszy

– mówiła na początku  marszu prezes Klubu Amazonek w Białymstoku Ewa Grzelak. Dodała, że październik jest miesiącem walki z rakiem, więc każdego roku spotykają się w centrum Białegostoku, "aby pokazać, że jesteśmy, że żyjemy, że rozkwitamy i że patrzymy z nadzieją w przyszłość".

Uczestniczki podkreślały, że udział w marszu jest dla nich okazją do pokazania, że choroba to nie wyrok, że można z nią żyć.

"Tego marszu nie odpuszczam, to jest świadectwo, że da się wygrać z  chorobą" – powiedziała Krystyna Arciszewska, która co roku uczestniczy w marszu, amazonką jest od 17 lat. Dodała, że trzeba to  nagłaśniać, że rak to nie wyrok, tylko trzeba się badać i wtedy walka jest do wygrania.

W marszu uczestniczyli też z rodzinami pracownice BCO. Mówiły dziennikarzom, że ważne, aby pokazać solidarność z tymi kobietami.

Jesteśmy z nimi, wspieramy całym sercem i krzyczymy do kobiet: "badajcie się, profilaktyka jest bardzo istotna"

– powiedziała  fizjoterapeutka z BCO. Pielęgniarka z BCO Angelika Grzybowska dodała, że  coraz więcej osób, i to młodych, choruje na raka piersi i trzeba o tym  mówić, bo – jak podkreśliła – trzeba o siebie dbać.

Dyrektor BCO Magdalena Borkowska powiedziała mediom, że ważne, żeby uczestniczyć w takich spotkaniach, wspierać osoby, które przeszły chorobę nowotworową, są w trakcie leczenia, ale też zachęcać do badań.

Czterystu pacjentów dziennie do Białostockiego Centrum Onkologii zgłasza się ze swoimi problemami, pomnóżmy to przez liczbę dni, a zatem to jest ta grupa osób, do której chcemy dzisiejszego dnia dotrzeć

–  dodała. Agata Borowik-Boboryko z BCO poinformowała, że w białostockim centrum do 12 października wykonano ponad 6,2 tys. profilaktycznych badań piersi. To – jak zauważyła – znaczny wzrost, bo przez cały ubiegły rok takich mammografii wykonano 4,8 tys. Mówiła, że wzrost zainteresowania badaniami wynika m.in. z prowadzonego przez BCO projektu "Masz po co żyć, badaj piersi", w którego ramach prowadzone są szkolenia dla kobiet z samobadania piersi, uczestniczki otrzymują też zaproszenie na mammografię.

Po marszu do 14:00 w Centrum Onkologii będzie można m.in. skorzystać z bezpłatnych porad specjalistów czy też zmierzyć ciśnienie krwi.


źródło: PAP | red: sk, rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


"Bądź szybsza, wyCYCkaj raka" - to hasło ogólnopolskiej kampanii na rzecz profilaktyki raka piersi

4.10.2019, 08:11

Stowarzyszenie Polskiego Braffitingu chce uświadomić suwalczankom, jak ważne jest samobadanie piersi.


W Białymstoku eksperci przekonywali, że rak piersi to nie wyrok

10.07.2019, 16:42

Potrzeba wciąż uświadamiać społeczeństwo, że rak piersi to nie wyrok, poprawiać jakość leczenia, a pacjentki wspierać i aktywizować - mówili w środę (10.07) w Białymstoku eksperci na spotkaniu w ramach kampanii "Wykorzystaj czas na życie". Wzięła w nim udział Agata Kornhauser-Duda.


Kolorowe onkosakiewki będą nosić pacjenci Białostockiego Centrum Onkologii

3.07.2019, 16:40

Mają ubarwić i ułatwić szpitalne życie. Kolorowe torebki pomogą pacjentom w codziennym funkcjonowaniu, gdy trzeba stale nosić przy sobie butelki zbierające płyny przez podłączone dreny po zabiegach chirurgicznych.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok