Radio Białystok | Wiadomości | 8 marca – Dzień Kobiet
Niektórzy twierdzą, że to święto powinno trwać cały rok. Od 1910 roku to właśnie 8 marca obchodzimy Dzień Kobiet.
To święto najbardziej popularne było w PRL-u. W latach 70. do popularnych podarunków dla pań dołączono kwiaty.
Wystawa "Kobieta pracująca w PRL"
W centrum Białegostoku do 2 maja oglądać można wystawę plenerową "Kobieta pracująca w PRL" przygotowaną ze zbiorów Muzeum Historycznego.
Autorka wystawy – Izabela Romaniuk z Muzeum Historycznego w Białymstoku, by pokazać kobietę pracującą z czasów PRL-u sięgnęła do bogatego archiwum fotograficznego i wykorzystała sceny uchwycone w kadrze przez Zdzisława Zarembę i Józefa Rybińskiego - dwóch fotoreporterów Gazety Białostockiej i Gazety Współczesnej.
W trudnych czasach powojennych kobiety podejmowały się wielu nowych zadań, również zawodowych. Często to na ich barki spadał trud zapewnienia środków finansowych na utrzymanie nie tylko siebie, ale i rodziny. Decydowały o tym różne czynniki – trudna sytuacja demograficzna kraju, spowodowana stratami poniesionymi w wyniku działań wojennych i, w związku z tym, dotkliwie odczuwalny brak rąk do pracy. Także plany odbudowy kraju i jego intensywnej industrializacji powodowały wzrost zapotrzebowania na siłę roboczą. Praca zawodowa kobiet zaczęła być normą. Zaczęły pracować w różnych zawodach, także tych wcześniej przypisywanych tylko mężczyznom, gdzie wykonywały nieraz bardzo ciężkie fizycznie zadania.
Badanie zamiast kwiatka na Dzień Kobiet
Około 80 pacjentek skorzysta w piątek z badań mammograficznych, USG i cytologii, które zorganizowano przy okazji dnia kobiet, by przypominać paniom o tym, jak ważna jest profilaktyka raka. To akcja NFZ i Białostockiego Centrum Onkologii (BCO). Podobne akcje odbywają się w całym kraju.
Marszałek podziękował za opiekę nad pacjentami
BCO jest placówką podległą samorządowi województwa podlaskiego. Marszałek województwa Artur Kosicki dziękował w piątek lekarkom i innym pracowniczkom szpitala za opiekę nad pacjentami, paniom - także pacjentkom - rozdawał róże, złożył wszystkim paniom życzenia.
Coraz więcej pań korzysta z badań profilaktycznych
Zastępca dyrektora podlaskiego NFZ Agata Dyszkiewicz zaznaczyła, że powoli, ale widać w statystykach, że coraz więcej osób korzysta z badań profilaktycznych i się na nie zgłasza. Poinformowała, że w 2018 r. z badań mammograficznych i cytologicznych w Podlaskiem skorzystało łącznie 49 tys. pacjentek, w 2017 r. było to 42 tys. pań. W regionie więcej pań zgłasza się na mammografię (40-50 proc. populacji), rzadziej na cytologię. Wskazała, że są powiaty, gdzie ta zgłaszalność wynosi 5-8 proc.
Kochane panie, nie bójmy się i podarujmy sobie badanie profilaktyczne, bo to jest inwestycja w nasze życie, w nasze zdrowie, w bezpieczeństwo naszych rodzin - podkreśliła Dyszkiewicz.
Wojewódzki konsultant ds. ginekologii onkologicznej dr Beata Maćkowiak-Matejczyk oceniła, że świadomość społeczeństwa na temat profilaktyki chorób cywilizacyjnych, w tym raka, wzrasta. "Zgłaszalność na badania jest coraz większa" - oceniła. Dodała, że problemem pozostaje to, że utrzymuje się grupa osób, którą trudno do tych badań przekonać.
Najczęściej są to osoby zamieszkujące mniejsze miasteczka i wsie - to jest najczęściej - i osoby o niższym wykształceniu. Do tych osób trudniej jest dotrzeć z informacją - powiedziała Maćkowiak-Matejczyk.
W jej ocenie edukacja dotycząca profilaktyki powinna się zaczynać już na etapie szkoły "od najmłodszych lat".
Każda kobieta powinna się badać
"Pacjentki bardzo chętnie zgłaszają się na badanie, tylko jednak jeszcze wiele pacjentek nie wie, że trzeba się zgłaszać" - podkreślała radiolog dr Justyna Burzyńska-Śliwowska. Przypomniała, że po 30-tym roku życia każda kobieta powinna raz w roku wykonywać badanie USG piersi. Zaznaczyła, że podobne akcje, jak piątkowa, będą w BCO powtarzane.
Musimy uświadamiać coraz młodsze kobiety, że wszystkie możemy zachorować. Na raka piersi choruje coraz więcej osób, w coraz młodszym wieku - powiedziała Burzyńska-Śliwowska i dodała, że badania profilaktyczne powinny być "stylem naszego życia".
Dyrektor BCO Magdalena Borkowska powiedziała, że na badania profilaktyczne zgłaszają się osoby zwłaszcza młode, "takie, które mają świadomość tego, że badania profilaktyczne opłacają się".
W Białostockim Centrum Onkologii pracuje 580 pań.
Sprawdzą stan techniczny i umyją auto
Tak jak w poprzednich latach, tak i teraz - Zespół Szkół Mechanicznych w Białymstoku organizuje akcję z okazji Dnia Kobiet.
W piątek (8.03) wszystkie panie mogą tam przyjechać, by bezpłatnie sprawdzić stan techniczny swojego samochodu. Uczniowie umyją też auto. Wjechać trzeba od ulicy Wierzbowej. Akcja będzie od 8:30 do 17:00. Nie trzeba się wcześniej umawiać.
Darmowa komunikacja miejska w Łomży
Z okazji Dnia Kobiet panie mogą za darmo jeździć miejskimi autobusami w Łomży.
Od 14:00 do 16:00 w jednym z autobusów linii nr 8, łomżyńscy przedsiębiorcy i przedstawiciele Fundacji Ludzi Aktywnie Naznaczonych "Ja i Ty" będą rozdawać paniom drobne upominki.