Radio Białystok | Wiadomości | W Zaleszanach można zobaczyć na fotografiach historię stosunków polsko-białoruskich

W Zaleszanach można zobaczyć na fotografiach historię stosunków polsko-białoruskich

29.01.2019, 17:48, akt. 18:48

Projekt "Nasza Pamięć" dotyczący historii powojennych stosunków polsko-białoruskich w Podlaskiem realizuje m.in. Białoruskie Towarzystwo Historyczne. We wtorek (29.01) w Zaleszanach zaprezentowano wystawę dokumentującą miejsca pamięci ofiar pacyfikacji białoruskich wsi w 1946 roku.

Zaleszany 2019
Zaleszany 2019

Chodzi o wydarzenia z zimy 1946 roku, kiedy oddział niepodległościowego podziemia kpt. Romualda Rajsa "Burego" spacyfikował pięć wsi k. Bielska Podlaskiego: Zanie, Zaleszany, Końcowizna, Szpaki i Wólka Wygonowska, zamieszkane przez ludność białoruską wyznającą prawosławie.

Oddział "Burego" spacyfikował 5 wsi 

Pion śledczy IPN, który prowadził śledztwo dotyczące pacyfikacji, przyjmuje, że ofiar było w sumie 79 (według członków społecznego komitetu rodzin - o trzy więcej), w tym 30 furmanów, z których usług oddział korzystał, przemieszczając się po okolicy. Instytut przyjął kwalifikację prawną zbrodni ludobójstwa. W 2005 r. umorzył śledztwo m.in. dlatego, że po wojnie prawomocnie zakończyło się postępowanie wobec części sprawców, inni już nie żyli, a pozostałych nie udało się ustalić.

Sam "Bury" został po wojnie skazany na śmierć przez rozstrzelanie; w latach 90. ubiegłego wieku zrehabilitowano go.

"Nasza Pamięć" ma uczcić pamięć białoruskich ofiar czynów, które noszą znamiona ludobójstwa i czystek etnicznych - mówią inicjatorzy projektu z Białoruskiego Towarzystwa Historycznego i Fundacji Kamunikat.org.

Romuald Rajs - bohater czy zbrodniarz?

Jak powiedział we wtorek przewodniczący Białoruskiego Towarzystwa Historycznego prof. Oleg Łatyszonek z Uniwersytetu w Białymstoku, w projekt oprócz organizacji zaangażowanych jest wiele prywatnych osób, które chcą, aby "ta pamięć odpowiadała temu, co się naprawdę wydarzyło". "Bodźcem jest to, że niektórzy czynią dziś bohaterem kpt. Romualda Rajsa +Burego+, z którego rozkazu zginęło tyle niewinnych osób i ten kult narasta. Odczuwamy potrzebę przeciwstawienia się temu. Naszym zdaniem nie można uznawać za bohatera człowieka, który ma ręce we krwi niewinnych ofiar" - powiedział Łatyszonek.

Wystawa fotograficzna w Zaleszanach 

Na projekt składa się wystawa fotograficzna dokumentująca miejsca upamiętniająca ofiary: mogiły i pomniki. We wtorek, w dniu 73. rocznicy pacyfikacji Zaleszan, wystawę pokazano w tej wsi. Była to jednodniowa prezentacja; fotografie mają być pokazywane także w innych miejscach w regionie.

Łatyszonek powiedział, że dokumentując te miejsca, chcieli ustalić też stan faktyczny, wiedzieć ile takich miejsc jest i w jakim są stanie. Mówił, że wiele z nich jest w złym stanie i wymaga naprawy.

Inicjatorzy projektu chcą też wznieść nowe pomniki, gdzie znajdą się napisy w języku białoruskich. W planach jest też wydawanie tomów dokumentów archiwalnych i opublikowanych, lecz rozproszonych, relacji świadków wydarzeń, jak również prowadzenie akcji edukacyjnej poprzez wszelkiego rodzaju media.

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ulicami Hajnówki przeszedł Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych [zdjęcia]

24.02.2018, 09:59

Ulicami Hajnówki przeszedł w sobotę (24.02) III Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zorganizowany m.in. przez ONR. Według szacunków policji, wzięło w nim udział ok. dwustu osób. Doszło do próby zakłócenia marszu, policjanci usunęli z drogi protestujących.


Radni Hajnówki ws. marszu upamiętniającego Żołnierzy Wyklętych

21.02.2018, 17:29

Przeciwko "gloryfikowaniu" postaci kpt. Romualda Rajsa "Burego" oraz za podjęciem przez MSWiA inicjatywy ustawodawczej, która zakazywałaby organizacji zgromadzeń, które "zagrażają dobrym relacjom obywateli RP różnych narodowości i wyznań" opowiedzieli się w środę (21.02) radni Hajnówki.


72. rocznica pacyfikacji wsi Zaleszany

29.01.2018, 13:58

Było nabożeństwo żałobne i modlitwa. W Zaleszanach odbyły się uroczystości upamiętniające 72. rocznicę pacyfikacji wsi na rozkaz oddziału PAS NZW dowodzonego przez Romualda Rajsa ps. "Bury".





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok