Radio Białystok | Wiadomości | Od zburzenia starego budynku zaczęła się przebudowa dworca kolejowego w Czeremsze
Starego budynku dworca już nie ma - pozostał po nim tylko gruz do sprzątnięcia. Rozpoczęły się główne prace przy przebudowie dworca kolejowego w Czeremsze.
Robotnicy zburzyli już poprzedni - 30-letni budynek poczekalni. W czasie prac budowlanych - pasażerowie muszą korzystać z tymczasowego dworca kontenerowego.
W miejscu wyburzonego budynku z końcówki lat 80. powstanie mniejszy obiekt. Będzie nowocześnie wyposażony - mówi Tomasz Leś z PKP S.A.
- W budynku znajdą się poczekalnia, kasa biletowa z obniżonym okienkiem oraz ogólnodostępne toalety wyposażone w przewijaki. Na dworcu pojawi się również nowoczesny system informacji pasażerskiej. Nowy obiekt zostanie w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością - wewnątrz pojawią się pętle indukcyjne dla osób niedosłyszących oraz tablice multisensoryczne i ścieżki prowadzące dla niewidomych i niedowidzących. Dzięki zainstalowanemu monitoringowi budynek stanie się też bezpieczniejszy - wylicza Tomasz Leś.
Budynek będzie również monitorowany, a obok powstanie nowy parking. Dworzec w Czeremsze, podobnie jak wiele innych w Polsce, będzie tzw. dworcem systemowym.
- To nowa koncepcja modernizacji tych budynków. Przewiduje ona, że nowe dworce powstają w całym kraju według standardowego wzoru i różnią się jedynie detalami. Ten w Czeremsze będzie również - jak inne w Polsce - pełen ekologicznych rozwiązań - dodaje Tomasz Leś.
Nowy budynek dworca kolejowego w Czeremsze ma być gotowy jeszcze w połowie tego roku. Koszt inwestycji to ok. 13 mln zł, m.in. z unijnego programu Polska Wschodnia. Z tego programu przebudowany jest dworzec kolejowy w Białymstoku. Tu też pasażerowie muszą korzystać w czasie remontu z dworca tymczasowego.
Nowe dworce, a w nich nowoczesne poczekalnie czy ułatwienia dla niepełnosprawnych.
Chcąc kupić bilet na pociąg, od piątku (4.01) podróżni w Białymstoku muszą korzystać z tymczasowego dworca kolejowego.
Dworzec PKP w Sokółce miał być odnowiony już kilka lat temu, jednak wciąż ma zniszczoną elewację, z której odpada tynk, i pomazane farbą ściany. Wygląd budynku razi nie tylko mieszkańców Sokółki, ale też przyjezdnych.
Dworzec autobusowy znowu za drogi dla władz Łomży. Kolejny przetarg nierozstrzygnięty.
Będę popierała pomysł stworzenia muzeum w budynku augustowskiego dworca — zapowiedziała senator Anna Maria Anders, która w ubiegłym tygodniu była gościem Studia Suwałki.
Wykonawca właśnie przejął plac budowy - podały w środę PKP S.A.