Radio Białystok | Wiadomości | "Przegląd Prawosławny" przyznał Nagrody im. Księcia Konstantego Ostrogskiego - wśród laureatów Jan Smyk

"Przegląd Prawosławny" przyznał Nagrody im. Księcia Konstantego Ostrogskiego - wśród laureatów Jan Smyk

autor: Anna Petrovska

26.01.2019, 14:29, akt. 21:27

Wśród nagrodzonych jest nasz redakcyjny kolega, ale też m.in. misjonarz i metropolita Albanii czy znawca prawosławnej ikonografii z Paryża.

Jan Smyk, fot. Monika Kalicka
Jan Smyk, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Laureaci Nagrody im. Księcia Konstantego Ostrogskiego - relacja Anny Petrovskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Znamy już laureatów 30. edycji Nagrody im. Księcia Konstantego Ostrogskiego, którą przyznaje "Przegląd  Prawosławny". Wyróżnienie to jest przyznawane za "wybitne osiągnięcia w dziedzinie rozwoju duchowości, myśli, kultury prawosławnej oraz za działalność na rzecz zbliżania chrześcijan" - przypomina kapituła. Nagrody są wręczane w maju podczas festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce.

Nagrodzeni w 30. edycji nagrody to arcybiskup Tirany Durres i całej Albanii Anastasios Yannoulatos, prawosławny duchowny ze Szwajcarii ks. Michael Quenot, prof. Andrzej Romanowski - polonista i publicysta, znawca ikony, dziennikarz Polskiego Radia Białystok i społecznik Jan Smyk oraz Stowarzyszenie Ukraińskich Prawosławnych Dziennikarzy.

Redaktora Jana Smyka nagrodzono za  "łączenie zawodu dziennikarza radiowego z pracą społeczną na rzecz Cerkwi". Kapituła nagrody podkreśla m.in. jego wieloletnią pracę na rzecz Bractwa św. św. Cyryla i Metodego, pracę w radzie parafii św. Jerzego w Białymstoku, dbałość o prawosławne miejsca kultu.


- Jako radiowiec nagrał społecznie ze współpracownikami wiele płyt z muzyką  cerkiewną. Tworzy czołówkę polskich dziennikarzy radiowych. Uprawiając wszelkie formy dziennikarstwa, największe sukcesy osiągnął w reportażu radiowym, realizując ich kilkaset. Ich bohaterami są najczęściej ludzi ze wsi i miasteczek, zwłaszcza ze wschodu Polski, często prawosławni - podkreśla m.in. kapituła.


Anna Radziukiewicz z "Przeglądu Prawosławnego" poinformowała po obradach kapituły, że urodzony w 1929 r. w Pireusie arcybiskup Anastasios Yannoulatos został nagrodzony za "pracę misyjną o światowym formacie". Laureat był w 2000 r. zgłoszony do Pokojowej Nagrody Nobla, ma m.in. tytuł doctora honoris causa kilkunastu uczelni.

Drugi laureat ks. Michel Quenot jest proboszczem parafii prawosławnej Opieki Matki Bożej i św. Sylwana z Atosu we Fryburgu w Szwajcarii, która - jak informuje kapituła nagrody - skupia wiernych różnych narodowości. Nagrodzono go za "popularyzację prawosławnej myśli teologicznej w Europie zachodniej i na całym świecie".

Prof. Andrzej Romanowski kieruje katedrą kultury literackiej pogranicza na wydziale polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, jest też pracownikiem naukowym Instytutu Historii PAN, a od 2003 roku redaktorem naczelnym Polskiego Słownika Biograficznego. Profesora Romanowskiego nagrodzono za "rozległe i głębokie studia nad wschodnim pograniczem literatury polskiej, za upowszechnianie myśli, popartej wielką erudycją, o różnorodności kultury Rzeczypospolitej, zwłaszcza literackiej".


- Jest odważny intelektualnie i moralnie. Sprzeciwia się fanatyzmowi, nietolerancji i przemocy. Buduje porozumienie między ludźmi i kulturami. Jest jednym z ideowych twórców III Rzeczypospolitej. Broni prawdy - podkreśliła w komunikacie kapituła.


Nagrodę przyznano też Stowarzyszeniu Prawosławnych Dziennikarzy Ukrainy za "wkład w duchowe odrodzenie ukraińskiej Cerkwi i obiektywne przedstawianie sytuacji religijnej w państwie".


- Trwający od początku lat 90. między strukturami rozłamowymi, a kanonicznymi konflikt o świątynie w doświadczanej wojną, kryzysem ekonomicznym i społecznym zamętem Ukrainie, przeradza się w konflikt polityczno-religijny. Zaogniło go nadanie przez patriarchat konstantynopolitański rozłamowym, nieuznawanym przez ogół prawosławia, strukturom tomosu o autokefalii (niezależności) oraz przyjęcie przez ukraiński parlament ustaw, bezpośrednio ingerujących w wewnętrzne sprawy kanonicznej Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi - napisała kapituła nagrody.


Podkreślono, że w różnych mediach jest wiele opinii, które świadczą o - jak to określono - "niezrozumieniu istoty problemu", a w ocenie kapituły - Stowarzyszenie Ukraińskich Prawosławnych Dziennikarzy - upowszechnia wiele dokumentów czy reakcji, które pozwalają wiernym "wyrobić samodzielny sąd o zachodzących w sferze religijnej procesach i ich podłożu".

Patron nagrody, książę Konstanty Ostrogski (1526-1608), żył w Wielkim  Księstwie Litewskim. Zasłynął z umacniania pozycji Cerkwi w państwie, w trudnych dla niej czasach Unii Brzeskiej. Przy jego osobie skupiali się najwybitniejsi protektorzy prawosławia. Budował i wyposażał cerkwie, fundował i opiekował się monasterami (w sumie ponad sześćset świątyń). W siedzibie rodu - Ostrogu - stworzył najważniejsze na ruskich ziemiach Rzeczypospolitej prawosławne centrum oświatowo-kulturalne. Był także zwolennikiem zbliżenia z Kościołem katolickim.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Przygotowania do upamiętnienia siedemdziesiątej trzeciej rocznicy zbrodni na prawosławnej ludności podlaskich wsi, oddziałem PAS NZW, pod dowództwem kapitana Romualda Rajsa PS „Bury”.

26.01.2019, 19:18

Przygotowania do upamiętnienia siedemdziesiątej trzeciej rocznicy zbrodni na prawosławnej ludności podlaskich wsi, oddziałem PAS NZW, pod dowództwem kapitana Romualda Rajsa PS „Bury”.


Ponad 160 współczesnych ikon w konkursie Muzeum Ikon w Supraślu

20.01.2019, 14:51

Ponad 160 współczesnych ikon m.in. z Polski, Ukrainy i Armenii zgłoszono do II Międzynarodowego Konkursu Ikonograficznego "Nowa epifania piękna", ogłoszonego przez Muzeum Ikon w Supraślu k. Białegostoku. Instytucja tworzy kolekcję ikon dokumentujących sztukę sakralną XXI w.


Prawosławni święcą wodę – świętują Objawienie Pańskie

19.01.2019, 07:42

To jedno z 12 wielkich świąt w Cerkwi prawosławnej. Wierni obchodzą Epifanię czyli Objawienie Pańskie.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok