Radio Białystok | Wiadomości | Test historyczny, wystawy, koncerty i specjalny znaczek – zbliża się 100. rocznica odzyskania przez Białystok niepodległości

Test historyczny, wystawy, koncerty i specjalny znaczek – zbliża się 100. rocznica odzyskania przez Białystok niepodległości

24.01.2019, 14:51, akt. 15:50

Konkurs wiedzy o ostatnich stu latach w historii Białegostoku, okolicznościowe wystawy, promocje wydawnictw, koncert, specjalny znaczek wydany przez Pocztę Polską - tak będą wyglądać obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Białystok.

Zbliża się 100. rocznica odzyskania przez Białystok niepodległości, fot. Dawid Gromadzki/UM Białystok
Zbliża się 100. rocznica odzyskania przez Białystok niepodległości, fot. Dawid Gromadzki/UM Białystok


0:00
0:00
Zbliża się 100. rocznica odzyskania przez Białystok niepodległości - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Główne obchody odbędą się 19 lutego, dokładnie w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Białystok - poinformował w czwartek (24.01) na konferencji prasowej prezydent miasta Tadeusz Truskolaski.

Tego dnia główne uroczystości odbędą się w południe pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, będzie tam także biało-czerwony tort dla mieszkańców. Na dziedzińcu Ratusza, gdzie mieści się Muzeum Podlaskie będzie wmurowana kapsuła czasu przygotowywana przez dziennik "Kurier Poranny". Wieczorem podczas uroczystego koncertu w Operze i Filharmonii Podlaskiej specjalna kapituła uhonoruje osoby zasłużone dla miasta tytułem "Białostoczanina 100-lecia".

19 lutego 1919 to moment przełomowy w dziejach Białegostoku

Choć Polska odzyskała niepodległość 11 listopada 1918 roku, to niemiecka okupacja Białegostoku zakończyła się trzy miesiące później - 19 lutego 1919 roku - wtedy też - jak przypominali wielokrotnie historycy - z miasta odjechał ostatni pociąg z niemieckim wojskiem, a na ulicach pojawili się pierwsi polscy żołnierze. Niemcy ewakuowali się do Prus Wschodnich.

"Mamy okazję pokazać, że ta niepodległość była czymś ważnym dla całej Polski, ale również dla naszego miasta" - mówił prezydent Truskolaski i podkreślał, że stąd cykl obchodów, a nie tylko obchody zorganizowane jednego dnia.

"Chciałbym zaprosić mieszkańców Białegostoku (...) Chciałbym też poprosić mieszkańców o wywieszenie w tym dniu (19 lutego) flag narodowych" - mówił dziennikarzom Tadeusz Truskolaski. Poinformował, że na uroczystości będą zaproszone m.in. najwyższe władze państwowe: prezydent i premier. Ma być także zaproszony przewodniczący Rady Europejskiej, z którym - jak mówił Truskolaski - już rozmawiał.

Dla nas to będzie duże święto, duże wydarzenie. Chcielibyśmy, żeby ono przede wszystkim przez naszych mieszkańców zostało odebrane jako święto jedności, jako święto, które powinno nas wszystkich łączyć, jako święto dumy z naszego miasta i z naszej ojczyzny - dodał prezydent Truskolaski.

Zastępca prezydenta Rafał Rudnicki dodał, że władzom zależy, żeby mieszkańcy poczuli "dumę", że mieszkają w Białymstoku i by w obchodach wzięło udział jak najwięcej mieszkańców. 

Zależy nam także na tym, by te obchody, które planujemy na szereg miesięcy, nie dni, zintegrowały białostoczan, by byli dumni z tej swojej przeszłości - mówił Rafał Rudnicki. 

Mówił, że nie brakowało w ciągu tych wszystkich lat zarówno tragicznych ale i radosnych wydarzeń.

Konkurs wiedzy o mieście, okolicznościowe wystawy, koncerty 

Obchody zaczną się 5 lutego otwarciem plenerowej wystawy zdjęć przygotowanej przez Muzeum Wojska, która będzie miała formułę kartek z kalendarza, gdy Białystok odzyskiwał niepodległość. 17 lutego odbędzie się "Test Wiedzy o historii Białegostoku". Dyrektor Muzeum Wojska Robert Sadowski powiedział, że w tym roku, w związku z obchodzoną rocznicą odzyskania niepodległości przez miasto, tematyka testu została ograniczona do ostatnich stu lat z dziejów Białegostoku (1919-2019). Od 19 lutego muzeum prezentować również będzie wystawę "Pierwsze lata Niepodległości - Białystok".

W ramach obchodów 20 lutego zaplanowano premierę filmu "Zenek" o harcerzu Zenku Borowskim zastrzelonym w 1943 r., koncert Michała Ciruka "Ciry" "Pocztówki z miasta B. część II". 22 lutego odbędzie się promocja książki "Białystok w łunie światowej pożogi wojennej. Echo Białostockie", którą wydała Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku.

100-lecie odzyskania niepodległości przez Białystok uczci także Poczta Polska, która 19 lutego wyda specjalny znaczek. Barbara Strzymińska-Zdanewicz z Poczty Polskiej poinformowała, że dotychczas Białystok nie był obecny na znaczku, poza muralem "Dziewczynka z konewką", ale ten nie miał wprost odniesienia do miasta, a był wydany w serii street-art. Okolicznościowy znaczek o wymiarach 3 na 2,5 cm przedstawia Pałac Branickich i gryfa z herbu rodu Branickich. Będzie 10 mln takich znaczków, cena za sztukę 5 zł.

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Zbliża się czwarta edycja Testu Wiedzy o Historii Białegostoku - trwają zapisy

20.01.2019, 07:35

Propagowanie dziejów Białegostoku i upamiętnienie setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez miasto. Takie są cele czwartej edycji Testu Wiedzy o Historii Białegostoku.


Jarosław Jabłoński

18.01.2019, 10:34

"To jest możliwość pozostawienia po sobie śladu". Kurier Poranny przygotowuje kapsułę czasu, która zostanie otworzona za 100 lat. Przyłączyć się też mogą białostoczanie.


Biskup senior Antoni Dydycz otrzymał medal 100-lecia odzyskania Niepodległości

3.01.2019, 10:22

Ta uroczystość ma wieloletnią tradycję. Parlamentarzyści, przedstawiciele rządu, samorządowcy i służby mundurowe spotkali się na opłatku w Drohiczynie.


Rok 2019 będzie miał w Białymstoku trzech patronów

1.01.2019, 11:20

Trzech patronów będzie miał rok 2019 w Białymstoku. To ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, prezydent miasta w latach 1934-39 Seweryn Nowakowski oraz Feliks Filipowicz - pierwszy prezes Rady Miasta z okresu międzywojennego.


Tablice na stulecie niepodległości przy podlaskich pomnikach historii

26.12.2018, 10:18

Podlaskie obiekty uznane za pomniki historii otrzymały specjalne pamiątkowe tablice z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.


Biegnę dla Niepodległej - biegacze uczcili niepodległość w Białymstoku [zdjęcia]

11.11.2018, 08:13

Ponad 1600 osób w białych i czerwonych koszulkach utworzyło żywą flagę biegnąc w niedzielę (11.11) ulicami Białegostoku. To sposób na uczczenie 100-lecia odzyskania niepodległości.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok