Radio Białystok | Wiadomości | "Nie każdy właściwie pojmuje wiarę i świętowanie" - prawosławny abp Jakub w orędziu na Boże Narodzenie

"Nie każdy właściwie pojmuje wiarę i świętowanie" - prawosławny abp Jakub w orędziu na Boże Narodzenie

6.01.2019, 05:20

Na znaczenie świąt chrześcijańskich i coraz częstsze współcześnie płytkie pojmowanie wiary zwraca uwagę ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub w orędziu skierowanym do wiernych i duchowieństwa z okazji Bożego Narodzenia.

abp Jakub, fot. Joanna Szubzda
abp Jakub, fot. Joanna Szubzda

Narodzenie Jezusa to "nie tylko historyczny epizod"

Większość prawosławnych w Polsce obchodzi Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego, czyli trzynaście dni po katolikach. Wigilia tych świąt wypada 6 stycznia w kalendarzu gregoriańskim.

W liście, który będzie odczytywany w cerkwiach na terenie diecezji, abp Jakub podkreśla, że narodzenie Jezusa to "nie tylko historyczny epizod, ale wydarzenie, które odnosi się do każdego z nas i ma znaczenie wieczne". - Chrystus bowiem ciągle się rodzi, ale już nie w Betlejem Judzkim, lecz w naszych sercach po to, by odnowić nas i dać nam życie wieczne - podkreślił hierarcha.


- Święta chrześcijańskie mają inne znaczenie niż uroczystości związane z rocznicami ważnych w historii narodów i państw wydarzeń, bowiem wymagają od nas uczestnictwa przez wiarę i czyny - zaznaczył abp Jakub.


"Płytkie pojmowanie wiary"

W jego ocenie, "nie każdy jednak właściwie pojmuje wiarę i świętowanie" i coraz częściej stykamy się z płytkim pojmowaniem wiary.


- Dla wielu to kwestia zwykłej rodzinnej tradycji. Dla innych to sprawy kultury i zwyczajów. Coraz mniej jest tych, którzy zdają sobie sprawę, czym powinno być świętowanie, czym jest nasza wiara i cel całego naszego życia - pisze w liście prawosławny hierarcha.


Zwraca też w nim uwagę na religijne wychowanie dzieci.


- Niestety, ale bywa tak, że rodzice wcale nie dbają, by ich dzieci umiały się modlić, w dni niedzielne uczestniczyły w liturgii, a kwestie wiary stawiały na  pierwszym miejscu. Coraz częściej duchowni i nauczyciele religii słyszą od rodziców, że ich dzieci nie mają na to czasu, a na nabożeństwa i katechezę nie uczęszczają, ponieważ muszą się uczyć innych "ważniejszych przedmiotów", czy uprawiać sport - napisał abp Jakub.


Dodając, że takie postawy we współczesnym społeczeństwie są coraz częstsze, przypomniał jednocześnie, że dla wierzących "życie jednak nie kończy się tu na ziemi". - Najważniejszym jest osiągnięcie życia wiecznego w Królestwie Niebieskim - podkreślił.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wigilia Bożego Narodzenia wg kalendarza juliańskiego - trzynaście dni po świętach katolików

6.01.2019, 06:47

Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich, m.in. grekokatolicy i staroobrzędowcy, obchodzą w niedzielę (06.01) wigilię świąt Bożego Narodzenia według tzw. starego stylu, czyli kalendarza juliańskiego. Przypada ona trzynaście dni po wigilii u katolików, czyli 6 stycznia w kalendarzu gregoriańskim.


Świąteczne potrawy i śpiewanie kolęd – prawosławna wigilia w zakładzie karnym

4.01.2019, 18:34

Ponad 30 skazanych i aresztantów, którzy uczestniczą w życiu religijnym, wzięło w piątek (4.01) udział w prawosławnych wigiliach w zakładzie karnym i areszcie śledczym w Białymstoku. To tradycja związana z obchodami Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego.


Kilka kalendarzy w życiu religijnym mieszkańców regionu województwa podlaskiego

1.01.2019, 15:16

Nie powszechnego kalendarza gregoriańskiego, ale juliańskiego lub księżycowego używa w życiu religijnym część mieszkańców województwa podlaskiego. To wierni Kościoła prawosławnego i muzułmanie. W każdym z tych kalendarzy początek roku wypada w innym terminie.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok