Radio Białystok | Wiadomości | Od stycznia wchodzi w życie Mały ZUS dla jednoosobowych firm
Od nowego roku przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z nowej ulgi, tzw. Małego ZUS-u. Chodzi o osoby, które prowadzą działalność na niewielką skalę.
Składki uzależnione od dochodów
Drobni przedsiębiorcy będą mogli opłacać składki w niższej wysokości, uzależnione od dochodów. - Nie skorzysta z tego jednak każdy - mówi rzeczniczka białostockiego ZUS-u Katarzyna Krupicka.
- To oferta między innymi dla tych, którzy prowadzili działalność gospodarczą w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni. Aby skorzystać z tego uprawnienie, działalność gospodarcza musi być prowadzona na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub innych przepisów szczególnych oraz przychód z tytułu działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym - jeśli była prowadzona przez cały rok - nie może przekroczyć trzydziestokrotności kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w grudniu poprzedniego roku (w 2018 r. to kwota 63 000 zł) - wyjaśnia Katarzyna Krupicka.
Przedsiębiorcy, którzy chcą opłacać niższe składki od przyszłego roku, muszą to zgłosić do ZUS-u do 8 stycznia. - Niższe składki nie będą na zawsze - dodaje Katarzyna Krupicka.
- Niższe składki na ubezpieczenia społeczne można opłacać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej. Jako miesiąc kalendarzowy przyjmujemy każdy miesiąc, w którym przedsiębiorca podlegał ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu co najmniej jeden dzień - tłumaczy Katarzuna Krupicka.
Przedsiębiorca, który dopiero rozpoczął działalność, nie będzie mógł od razu skorzystać z Małego ZUS-u, ponieważ warunkiem płacenia niższych składek jest prowadzenie działalności gospodarczej przynajmniej przez 60 dni w poprzednim roku. Po rozpoczęciu działalności może jednak skorzystać z innych ulg - ulgi na start i/lub preferencyjnych składek ZUS. Korzystanie z nich wiąże się z mniejszą liczbą formalności.
Skorzysta blisko 200 tys. osób
Urzędnicy ZUS-u przypominają, że niższe składki mają wpływ na wysokość m.in. zasiłku chorobowego czy macierzyńskiego oraz np. świadczenia rehabilitacyjnego.
Według szacunków Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii z nowych przepisów skorzysta blisko 200 tys. najmniejszych przedsiębiorców. Ma to im przynieść ponad 5 mld zł oszczędności na przestrzeni 10 lat.