Radio Białystok | Wiadomości | 9 godzin wystarczyło, by zebrać 100 litrów krwi na stulecie niepodległości [zdjęcia, wideo]
100 litrów krwi w dwa dnia - taki był cel, ale udało się go osiągnąć już w piątek (26.10) rano. Setny litr dopełnił pan Stanisław Koziejko - honorowy dawca z Białegostoku.
Miało być 100 litrów - jest dwa razy więcej! Z takim odzewem spotkała się akcja RCKiK i Polskiego Radia Białystok w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
W ciągu dwóch dni w akcji "100 litrów na stulecie" zgłosiło się prawie 500 osób.
Marzena Radek z Polskiego Radia Białystok podkreśla:
- Polacy, by odzyskać niepodległość, oddawali swoje życie. My dzisiaj możemy uratować życie innym. W związku z ważnym dla Polaków Świętem Odzyskania Niepodległości, uczcijmy je wspólnie i oddajmy krew. Liczymy na bohaterów naszych czasów.
85 litrów pierwszego dnia
Pierwszego dnia akcji "100 litrów krwi na stulecie" organizowanej wspólnie przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz Polskie Radio Białystok, honorowi dawcy oddali aż 85 litrów krwi.
Andrzej, Marcin, Kamil, Mariusz, Basia, drugi Andrzej, Marzena, Edyta, Adam - wśród radiowców także nie brakuje krwiodawców, ale postanowiliśmy po raz kolejny zachęcić do tego naszych słuchaczy.
Zachęcamy do uczczenia z nami przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę - mówi Bartosz Szutkiewicz z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku.
Sam zabieg jest całkowicie bezpieczny. Przede wszystkim trzeba chcieć i się nie denerwować. Na miejscu jest wykwalifikowany personel, który przez cały czas będzie podpowiadał, co się dzieje, po co to robimy. Nie można przychodzić na czczo. Również warto się za mocno nie najeść i przede wszystkim unikać, szczególnie przy tym porannym posiłku, rzeczy tłustych, serów, mleka, czyli najlepiej jakaś słodka bułeczka, kanapka z wędliną, ale chudą, kanapka z dżemem
- dodaje Bartosz Szutkiewicz.
Zachęcamy nowe osoby do oddawania krwi
Wszyscy jednogłośnie mówią - „to nie boli!” ???? #100LitrówNaStulecie
— Radio Białystok (@radiobialystok) 25 października 2018
pic.twitter.com/Vt8aarq92m
Bartosz Szutkiewicz liczy, że w tę inicjatywę włączą się również ci, którzy nigdy krwi nie oddawali i że później te osoby będą wracać.
- Najbezpieczniejszy dawca, zarówno dla nas jak i dla pacjenta to jest wielokrotny dawca, czyli taki, który wraca do nas. Za pierwszym razem oczywiście określamy pełną grupę krwi przeciwciałami - dodaje Bartosz Szutkiewicz.
Żołnierze 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej dzielą się najcenniejszy darem ????#100LitrówNaStulecie
— Radio Białystok (@radiobialystok) 25 października 2018
pic.twitter.com/dHIaKCu2cL
Akcja trwała w czwartek i piątek od 7:00 do 14:30. W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku (ul. M. Skłodowskiej-Curie 23). Na miejscu było też stanowisko Polskiego Radia Białystok. Na oddających krew, którzy posłużą się hasłem: "100 litrów na 100-lecie" czekały niespodzianki.