Radio Białystok | Wiadomości | Najpierw poświęcenie żołnierskich krzyży, potem lekcja historii w rytmie hip-hopu
Młodzież, motocykliści, a także przedstawiciele władz oddali hołd żołnierzom podziemia niepodległościowego.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W Sanktuarium w Świętej Wodzie odprawiono mszę świętą za poległych. W powstającym miejscu pamięci, które ma przypominać o bohaterach, poświęcono również krzyże.
Aleja św. Huberta, ten obszar jest przeznaczony na miejsce pamięci dla żołnierzy podziemia niepodległościowego. Dla wszystkich tych, którzy od 1939 roku, od września tworzyli podziemie niepodległościowe, aż do 1956 roku. Obejmujemy tych żołnierzy, którzy walczyli w trakcie II wojny światowej, ale także tych, którzy walczyli już po zakończeniu działań zbrojnych, tak zwanych żołnierzy wyklętych
- mówi Wojciech Przybysz ze Społecznego Komitetu Budowy Miejsca Pamięci Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego 1939-1956.
W budowanym w Świętej Wodzie miejscu pamięci, oprócz krzyży, ma stanąć również pomnik w kształcie orła. Jak dodaje Wojciech Przybysz, w 2019 r. w alei św. Huberta ma również znaleźć się stała wystawa przywracająca pamięć i godność żołnierzom.
Podczas Kresowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Podziemia Niepodległościowego w Świętej Wodzie można było wziąć udział również w pikniku, a także wysłuchać koncertu hip-hopowego Tadka Polkowskiego.
To będzie miejsce pamięci poświęcone żołnierzom podziemia niepodległościowego. W Sanktuarium w Świętej Wodzie k. Wasilkowa buduje je Społeczny Komitet, który jak największej grupie osób chce przybliżyć swój pomysł.
Przez trzydzieści dni drogowcy nie mogą prowadzić prac na budowie drogi wojewódzkiej nr 645 koło Mątwicy. Zakaz wydany przez Urząd Ochrony Zabytków dotyczy 50-metrowego odcinka, na którym członkowie Stowarzyszenia Wizna 1939 znaleźli ludzkie szczątki.
Kilkunastokilometrową ścieżkę edukacyjną śladami obławy augustowskiej otwarto w poniedziałek (17.09) w Gibach. Jej pierwszy przystanek znajduje się przed wzgórzem symbolizującym miejsce pochówku ofiar. Obława to największa zbrodnia dokonana na Polakach po II wojnie światowej.
Na rynku w Supraślu nie ma już pomnika poświęconego pamięci żołnierzy wyklętych. Obelisk zniknął z centrum miasteczka, bo forma jego wykonania wzbudzała duże kontrowersje.