Radio Białystok | Wiadomości | Biebrzańskie Sianokosy - uczestnicy walczyli o mistrzostwo świata

Biebrzańskie Sianokosy - uczestnicy walczyli o mistrzostwo świata

8.09.2018, 07:56, akt. 18:01

Blisko 30 dwuosobowych drużyn rywalizowało w Szuszalewie nad Biebrzą w mistrzostwach w koszeniu bagiennych łąk. Impreza popularyzuje tradycyjne rolnictwo, które jest potrzebne unikalnej, biebrzańskiej przyrodzie.

Foto: Wojciech Szubzda
Foto: Wojciech Szubzda

Koszenie tradycyjną kosą bagienną

Na specjalnie wyznaczonych torach na łące uczestnicy mistrzostw  świata, które odbyły się po raz 17., musieli skosić łąkę tradycyjną kosą  bagienną. Oceniano czas, ale i technikę koszenia. Indywidualnie wygrał  Jarosław Kisło w czasem 2 minuty 10 sekund. W kategorii zawodowców  trzeba było skosić 60 metrów łąki, amatorzy kosili 50 metrów.

Sianokosy to konieczność

Koszenie  łąk nad Biebrzą jest konieczne, bo z zarastanych terenów migrują  rzadkie gatunki ptaków wodno-błotnych, dla których dolina Biebrzy jest  ostoją.


- Sianokosy to część tradycji związanej z życiem człowieka na wsi. To   także część działalności rolniczej, która pozwalała ludziom żyć w   zgodzie z przyrodą. Metody uprawy dobre lub złe praktyki mogą   przekształcić środowisko z korzyścią dla ludzi i natury albo zniszczyć   dziedzictwo przekazane przez tych, którzy gospodarzyli tu przed laty - podkreślają organizatorzy.


Aby nie zniszczyć podmokłych łąk, trzeba je kosić i w odpowiednim  terminie, i przy użyciu właściwych maszyn. Bez pomocy człowieka bagienne  łąki "stracą swoje cenne wartości przyrodnicze".

Prace dopiero po zakończeniu sezonu lęgowego

Z  danych Biebrzańskiego Parku Narodowego wynika, że w tym roku do koszenia przeznaczonych jest łącznie ok. 10 tys. ha łąk czy to w dzierżawie, czy też należących do prywatnych właścicieli. Sezon na sianokosy nad Biebrzą dopiero się rozpoczął, bo zgodnie z zasadami łąki te można oczyszczać dopiero po zakończeniu sezonu lęgowego ptaków.

Anna Piekarska z BPN zaznacza, że ze względu na to, że ten rok jest bardzo suchy, rolnikom brakuje paszy, Park udostępnia zainteresowanym łąki, gdzie po ocenie wniosku i za opłatą rolnicy mogą skosić łąkę i pozyskać biomasę dla bydła.

Biebrzański PN jest największym pod względem obszaru polskim parkiem narodowym. Właśnie obchodzi 25-lecie istnienia. Park chroni jedne z najcenniejszych w Europie obszarów bagiennych.


| red: rbon, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


"Kresowy Ogród" przed Teatrem Dramatycznym - w Białymstoku można kupić ciekawe rośliny

8.09.2018, 07:27

Można kupić ciekawe rośliny, ale też posłuchać porad działkowców. Na placu przed Teatrem Dramatycznym w Białymstoku w sobotę (08.08) i niedzielę (09.09) trwał będzie jarmark ogrodniczy "Kresowy Ogród".


Lokalne specjały na Starym Rynku w Łomży

1.09.2018, 14:58

"Kurpiowska przegryzka", "łomżyńskie pisklaki" czy "bigos z młodej kapusty" to tylko niektóre bardzo lokalne potrawy, które można w sobotę (1.09.) skosztować na Starym Rynku w Łomży.


Koncerty, kiermasz rękodzieła i jadła kresowego, happening historyczny - Jarmark Kamedulski w Suwałkach

11.08.2018, 07:46

Koncerty gwiazd, występy lokalnych artystów, strefa dla dzieci i kiermasz rękodzieła i przysmaków - w Suwałkach trwają dni miasta połączone z Jarmarkiem Kamedulskim.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok