Radio Białystok | Wiadomości | To odkrycie koło Suchowoli zaskoczyło samych naukowców

To odkrycie koło Suchowoli zaskoczyło samych naukowców

autor: Wojciech Szubzda

22.08.2018, 13:54, akt. 23.08.2018, 15:54

Według naukowców można mówić o prawdziwej sensacji archeologicznej.

Odkrycie archeologiczne k. Suchowoli, fot. Wojciech Szubzda
Odkrycie archeologiczne k. Suchowoli, fot. Wojciech Szubzda


0:00
0:00
Archeolodzy odkryli koło Suchowoli osadę sprzed ponad 2,5 tysiąca lat - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Zarysy osady powstałej między VIII a VI wiekiem przed naszą erą odkryli archeolodzy w miejscowości Jatwieź Duża koło Suchowoli. Może być nawet starsza od osady w Biskupinie. Okrycie zaskoczyło samych naukowców.

Według naukowców osada koło Suchowoli to pierwszy obiekt na Podlasiu z epoki brązu o charakterze obronnym. W pozostałościach osady archeolodzy znaleźli m.in. fragmenty garnków czy prymitywnych narzędzi krzemiennych.

Odkrycie może być przełomem w badaniach archeologicznych.

Do tej pory sądzono, że w tym okresie tereny dzisiejszego Podlasia zamieszkiwały wspólnoty pasterskie i koczownicze, nie tworzące tak potężnych, zaawansowanych technicznie konstrukcji - mówi archeolog Adam Wawrusiewicz.

Do wzniesienia tak dużej osady przy użyciu prymitywnych narzędzi, potrzebna była stabilna struktura społeczna, posiadająca silny ośrodek władzy - ktoś musiał wszystko zaplanować, nadzorować prace i doprowadzić je do finału. Mamy dowód na to, że tereny dzisiejszego Podlasia były znacznie bardziej rozwinięte cywilizacyjnie, niż to tej pory sądzono - dodaje Wawrusiewicz.

Odkrycie we wsi Jatwieź Duża było możliwe dzięki analizie zdjęć satelitarnych i metodzie laserowego skanowania terenu. Badania, prowadzone celu wykrycia potencjalnych obszarów zalewowych, ujawniają nawet niewielkie różnice w poziomach ukształtowania terenu, a ich wyniki publikowane są w internecie.

Na zdjęciach można wykryć miejsca, w których mogą się znajdować ukryte w ziemi pozostałości dawnych budowli. Cezary Sobczak, pracownik Muzeum Archeologicznego w Warszawie odnalazł w ten sposób gród w Jatwiezi.

Obecnie mamy informacje na temat kilkudziesięciu podobnych lokalizacji. Po raz pierwszy udało się na ich podstawie trafić na tak silnie ufortyfikowany gród. Do tej pory mieliśmy do czynienia z osadnictwem otwartym, pozbawionym umocnień - mówi archeolog Aleksander Piasecki.

Wykopaliska mają charakter sondażowy - po zebraniu materiałów do badań naukowych, zostaną zasypane. W najbliższym czasie nie zobaczymy całej konstrukcji grodziska. Podobne wykopaliska prowadzone będą w najbliższym czasie pod Dąbrową Białostocką.

źródło: Muzeum Podlaskie | red: zmj, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Artefakty liczące nawet kilka tysięcy lat znaleźli archeolodzy na jednej z augustowskich wysp

1.08.2018, 06:52

Obecnie trwają tam badania archeologiczne, mogące potwierdzić dawne osadnictwo na terenie Augustowszczyzny.


PZM nie może dokończyć inwestycji - działka na której się znajduje jest w rejestrze zabytków

4.07.2018, 15:05

Nie mogą dokończyć inwestycji, bo ich działkę wpisano do rejestru zabytków. Chodzi o stację diagnostyczną, jaką w Siemiatyczach buduje Polski Związek Motorowy.


Zakończył się kolejny etap prac ekshumacyjnych w ramach śledztwa IPN

30.06.2018, 07:18

Szczątki w sumie 22 osób odnaleziono w czasie kolejnego etapu prac ekshumacyjnych, przeprowadzonych w Białymstoku przez specjalistów IPN, w ramach śledztwa dotyczącego zbrodni funkcjonariuszy miejscowego UB z lat 1944-54 - poinformował PAP w piątek Instytut.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok