Radio Białystok | Wiadomości | W centrum miasta można oglądać wystawę zdjęć pt. "Kiriat Białystok"
autor: Monika Kalicka
Od wtorku (14.08) w centrum Białegostoku można oglądać wystawę zdjęć pt. "Kiriat Białystok". To nazwa osiedla w mieście Yehud w Izraelu, które założyli w 1950 roku białostoccy Żydzi ocalali z Holokaustu.
Wystawę - z okazji 75. rocznicy wybuchu powstania w białostockim getcie - przygotowało Muzeum Wojska.
Wielkoformatowe zdjęcia przedstawiające budynki, mieszkańców i współczesne życie kiriatu można oglądać przy Pomniku Żołnierzy AK do 21 sierpnia. Autorem zdjęć jest dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku Robert Sadowski.
Promocja odnalezionego niedawno pamiętnika z getta autorstwa Dawida Szpiro, koncerty, spacer historyczny zaplanowano w dniach 14-19 sierpnia w Białymstoku w ramach obchodów 75. rocznicy powstania w getcie białostockim. W poniedziałek (06.08) przedstawiono plan obchodów.
Zorganizowany i przeprowadzony przez III Rzeszę Niemiecką Holokaust Żydów był planową eksterminacją, nie mającą precedensu w całych dziejach ludzkości - napisał prezydent Andrzej Duda w liście związanym z 75. rocznicą rozpoczęcia likwidacji getta w Białymstoku.
W Białymstoku uczczono w poniedziałek (5.02), w 75. rocznicę początku likwidacji miejscowego getta, pamięć ofiar. Według historyków w ciągu ośmiu dni hitlerowcy wywieźli wtedy do obozów zagłady ok. 10-12 tys. osób, a 2 tys. Żydów zamordowali na miejscu.
Niezwykle cenny dokument trafił do Galerii Sleńdzińskich w Białymstoku. To pamiętnik z czasów II wojny światowej spisany przez białostockiego Żyda Dawida Szpiro.
Międzynarodowa grupa wolontariuszy odnowiła kilkadziesiąt macew na cmentarzu żydowskim w Białymstoku. Do miasta przyjechali na zaproszenie Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska - Izarael. Wśród wolontariuszy są osoby ze Stanów Zjednoczonych i Niemiec.