Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku podlascy policjanci uroczyście obchodzili swoje święto
Wojewódzkie obchody Święta Policji w 99. rocznicę jej powstania odbyły się w niedzielę (29.07) po południu w Białymstoku. Uczestniczący w nich wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński podkreślał, że Policja ma służyć ludziom i być blisko nich.
W tym roku Święto Policji zostało połączone z obchodzonym 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości.
Złożenie kwiatów przy pomnikach
W Białymstoku obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów przy pomniku Józefa Piłsudskiego, następnie przy pomniku Danuty Siedzikówny ps. Inka. Następnie przemaszerowano przed Pomnik Katyński w Parku Konstytucji 3 Maja, gdzie odbyły się główne uroczystości. Zakończyły one cykl obchodów Święta Policji w całym kraju.
W obchodach uczestniczyli m.in. wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński, zastępca Komendanta Głównego Policji gen. Jan Lach, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, komendant wojewódzki policji w Białymstoku nadinsp. Daniel Kołnierowicz, a także przedstawiciele służb mundurowych z całego kraju, samorządowcy oraz rodziny policjantów i policjantek.
Policja powinna byś blisko ludzi, oczywiście, na co dzień w pracy, w służbie. Mówimy o tym: każdy policjant blisko ludzi i dla ludzi. Ale także podczas uroczystości, niech społeczeństwo będzie z wami
- mówił Jarosław Zieliński wyjaśniając, że do niedawna Święto Policji obchodzone było w budynkach należących do tej służby, od trzech lat uroczystości odbywają się w centrach miast. Dodał, że w Białymstoku policjanci przeszli przez miasto, aby złożyć kwiaty w miejscach pamięci i oddać hołd "tym, którym zawdzięczamy naszą niepodległość". Wiceminister mówił, że w ten sposób chce też pokazać, że Policja jest formacją patriotyczną.
Jarosław Zieliński przemawiając do policjantów z garnizonu podlaskiego podziękował im za "codzienne czuwanie nad bezpieczeństwem obywateli i państwa". Podkreślił, że dzięki ich służbie Polacy czują się bezpieczni. Przywołał wyniki badań, z których wynika, iż 86 proc. obywateli uważa Polskę za kraj bezpieczny, ponad 90 proc. czuje się bezpiecznie w miejscu zamieszkania, a zaufanie do policji wynosi 70 proc. W ocenie wiceministra, to wysoki wynik.
Policjanci mają coraz lepsze warunki pracy
Wiceminister zauważył też, że policjanci mają coraz lepsze warunki pracy dzięki ustawie modernizacyjnej, na którą, dla wszystkich służb mundurowych, przeznaczono na cztery lata ponad 9,2 mld zł. - To kwota znacząca - mówił Jarosław Zieliński. Wymienił, że dzięki tym pieniądzom powstają m.in. nowe komisariaty i posterunki policji, odtwarzane też są te, które zamknięto przed laty. Dodał również, że część pieniędzy przeznaczono na podwyżki dla funkcjonariuszy służb. Mówił, że w ciągu czterech lat "średnie przeciętne uposażenie" wzrośnie w sumie o 800 zł.
Jarosław Zieliński mówił też, że ostatnio zdarzają się sytuacje obrażania policjantów i atakowania ich. Nawiązał do wydarzeń sprzed tygodnia, gdy poseł PO Michał Szczerba umieścił na Twitterze zdjęcie i dane jednego policjantów, gdy ten podejmował interwencję wobec jednego z protestujących przed Sejmem.
- Ja nie miałem wątpliwości podpisując wniosek do prokuratury, aby zbadała to, co poseł PO, pan Szczerba, robił w stosunku do policjantów upowszechniając wizerunek, narażając rodzinę policjanta na niebezpieczeństwo. To musi prokuratura zbadać, trzeba takie kroki podejmować - powiedział. Dodał, że policja służy obywatelom i państwu i - jak podkreślił - "państwo musi dawać policjantom ochronę".
Wiceminister pogratulował też policjantom, którzy podczas uroczystości otrzymali awanse na wyższe stopnie i odznaczenia. - Trzymajcie taki fason dalej, dbajcie o etos policjanta i Policji, pamiętajcie na co dzień o słowach roty ślubowania - mówił Jarosław Zieliński.
Obecny na uroczystościach gen. Lach mówił jak bardzo służba policjantów jest odpowiedzialna, niebezpieczna i wymagająca pełnego zaangażowania. Mówił, że takie obchody to okazja dla policjantów by spotkać się z ludźmi i przybliżyć, co robią, bo - jak zaznaczył - w codziennej pracy nie zawsze jest na to czas. Podkreślał też rolę dzielnicowych oraz odtwarzania posterunków policji często w małych miejscowościach.