Radio Białystok | Wiadomości | "Białystok-Grodno. Sztuka na styku granic" - projekt integrujący dzieci z Polski i Białorusi
Wspólny udział w zajęciach artystycznych, zwiedzanie i poznawanie wielokulturowej historii Podlaskiego - zakłada projekt, który ma zintegrować dzieci z Białegostoku i ich rówieśników uczących się języka polskiego, a mieszkających w Grodnie na Białorusi.
Projekt zakłada edukację i integrację uczestników
"Białystok-Grodno. Sztuka na styku granic" to projekt realizowany przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku we współpracy z białostocką Fundacją Polska Pomoc, która na co dzień wspiera Polaków z Białorusi.
Ideą projektu jest przede wszystkim edukacja kulturalna i integracja dzieci, które mieszkają niedaleko siebie - dzieli je zaledwie 60 kilometrów, ale też granica - powiedziała koordynatorka projektu Katarzyna Karpińska z Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.
Chcemy pokazać uczestnikom, że granica jest tylko geograficzna, między państwami, a nie w naszych głowach
- dodała Karpińska.
Podkreśliła, że dla polskich dzieci z Grodna to także możliwość ćwiczenia języka polskiego i poznania kraju przodków
To okazja, by wyzwolić w nich poczucie związku z Polską
- dodała koordynatorka.
30 uczestników biorących udział w projekcie
W projekcie bierze udział 30 dzieci w wieku 10-15 lat, które spotykają się raz na miesiąc, w weekendy. Zajęcia odbywają się w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego (oddział Muzeum Podlaskiego) oraz w różnych miejscowościach regionu.
W sobotę (7.07) uczestnicy pojechali na wycieczkę na południe województwa - do Drohiczyna i Mielnika. Odwiedzą też Świętą Górę Grabarkę, gdzie znajduje się najważniejsze w kraju prawosławne sanktuarium. Wyjazdy te mają służyć poznawaniu regionu oraz jego wielokulturowej historii. Na Podlasiu znajdują się największe w kraju skupiska prawosławnych oraz wyznawców islamu, a także liczne mniejszości narodowe.
Zwiedzanie Tykocina i poznanie historii rodu Branickich
Podczas kolejnych spotkań zaplanowano zwiedzanie Tykocina, gdzie znajduje się synagoga, a przed II wojną światową w miasteczku żyła liczna społeczność żydowska. Dzieci mają również poznać historię rodu Branickich, którzy swoje posiadłości mieli nie tylko w Białymstoku, ale też np. w Chroszczy (obecnie w letniej rezydencji znajduje się Muzeum Wnętrz Pałacowych, oddział Muzeum Podlaskiego). Podczas zajęć artystycznych dzieci mają się uczyć m.in. animacji, fotografii czy robienia scenografii.
Projekt rozpoczął się w czerwcu, a zakończy w październiku. Wtedy zostanie otwarta powarsztatowa wystawa młodych uczestników oraz odbędzie się pokaz filmu z realizacji całego projektu.
Program "Białystok-Grodno. Sztuka na styku granic" został dofinansowany z resortu kultury. Partnerami w projekcie są także: Stowarzyszenie Miłośników Kultury i Dziedzictwa Miejskiego Białystok Z Drewna oraz Polska Szkoła Społeczna im. św. Jana Pawła II w Grodnie.