Radio Białystok | Wiadomości | Szlak kulinarny będzie promował kuchnię Polski i Litwy
Polskie sery czy litewskie kindziuki - potrawy obu kuchni będą promować Polsko-Litewski Szlak Tradycji. W Puńsku odbyło się spotkanie przedstawicieli samorządów i organizacji turystycznych obu krajów oraz Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Projekt ma opierać się na promocji kuchni polskiej i litewskiej, przez co więcej turystów będzie miało szanse poznać charakterystyczne, często też już zapomniane dania jak wędzone świńskie uszy czy litewska zupa ziemniaczana.
Polsko-Litewski Szlak Tradycji powstanie w tym roku. Zakłada stworzenie strony internetowej i wydanie albumu promującego inicjatywę. W planach są także spotkania i imprezy, zarówno po stronie polskiej, jak i litewskiej. W Puńsku odbędzie się festiwal smaków pogranicza, jesienią taki sam - na Litwie.
W ramach projektu powstanie aplikacja mobilna, a specjalna mapka wskaże turystom miejsca, gdzie będą mogli spróbować kołdunów, litewskich pielmieni czy tatarskich pierekaczewników lub kupić sękacza czy kindziuka.
Ze strony polskiej do projektu włączeni zostaną producenci regionalnej żywności zrzeszeni w grupie Podlaskie Smaki. Strona litewska jeszcze takiego szlaku nie stworzyła.
Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie otrzymał na ten projekt około 50 tysięcy złotych.
M.in. kartacze z gęsiną, fyrsztyk tatarski, czy kakory - to dania finałowe konkursu - "Gotuj z klasą!". W poniedziałek (05.03) w Białymstoku dwanaście dwuosobowych zespołów ze szkół rolniczych z Podlaskiego walczyło o główną nagrodę, jaką jest staż w ekskluzywnej restauracji.
Babka, kiszka, kartacze, pierogi i marcinek. Nasz region jest bardzo bogaty smakowo i tym szlakiem także można podążać podczas weekendowych podróży.