Radio Białystok | Wiadomości | Białostockie obchody Światowego Dnia Zespołu Downa
Są pogodne i otwarcie wyrażają swoje uczucia. Osoby z zespołem Downa wiedzą, że pewnych rzeczy nie mogą robić i niektórych umiejętności prawdopodobnie nigdy nie nabędą.
Nie oznacza to jednak, że mają z tego powodu kompleksy. Ograniczenia nie sprawiają wcale, że takie osoby czują się gorsze. W większości przypadków można nawet powiedzieć, że są bardziej szczęśliwe, niż ich zdrowi rówieśnicy.
21 marca - data symboliczna
Osoby z zespołem Downa swoje święto obchodzą 21 marca, czyli pierwszego dnia wiosny. Nie jest to przypadkowa data, ponieważ ta najbardziej rozpowszechniona wada genetyczna człowieka spowodowana jest obecnością dodatkowego, trzeciego chromosomu 21.
W Białymstoku już we wtorek (20.03) zabawę przy muzyce disco polo w klubie "Gwint" zorganizowało Stowarzyszenie "Jeden Świat". Już po raz 13. uczciliśmy Światowy Dzień Zespołu Downa - mówi wolontariuszka Katarzyna Gaładyk.
Szacuje się, ze w Polsce jest około 60 tysięcy osób z zespołem Downa. Opieka nad nimi jest coraz lepsza. Nie tylko niemal dwukrotnie w ciągu półwiecza wydłużyła się średnia długość ich życia, ale też coraz aktywniej uczestniczą w życiu społecznym.
Liczba urodzeń dzieci z zespołem Downa spada
Zespół Downa to schorzenie genetyczne, silnie uzależnione od wieku kobiety decydującej się na poród. Choć Polki decydują się obecnie na późniejsze zajście w ciążę, liczba urodzeń dzieci z zespołem Downa z roku na rok spada, ze względu na liczne aborcje. Coraz częściej zwraca się uwagę na zagrożenia związane z dyskryminacją prenatalną dzieci, u których wykryto tę wadę.
Święto zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.
Co roku tego dnia ONZ zachęca do założenia skarpetek – najlepiej trzech, bo przecież w zespole Downa są trzy chromosomy. Skarpetki mogą być w paski, kropki, za kolano lub tuż przy kostce, mogą być z różnych, niepasujących do siebie par.