Radio Białystok | Wiadomości | Prawosławni obchodzą pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia

Prawosławni obchodzą pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia

autor: Anna Petrovska

7.01.2018, 05:51, akt. 07:53

To jedno z 12 wielkich świąt liturgicznych w Cerkwi prawosławnej. W niedzielę (07.01) pierwszy dzień Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego.

pure-life-pictures, Fotolia.com
pure-life-pictures, Fotolia.com


0:00
0:00
Tradycja kolędowania - relacja Anny Petrovskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Świąteczne nabożeństwo całonocnego czuwania i pierwsza uroczysta liturgia odprawiana w nocy w cerkwiach prawosławnych rozpoczęły obchody Bożego Narodzenia.

Pierwszy dzień świąt to czas spotkań w gronie rodzinnym przy bogato zastawionym stole, na którym nie może zabraknąć potraw mięsnych i z nabiałem, od których wstrzymywano się podczas 40-dniowego postu.

"Chrystus się rodzi, wychwalajcie Go!"

Boże Narodzenie w Cerkwi nazywane jest też Zimową Paschą. W tym czasie wierni pozdrawiają się słowami "Chrystus się rodzi, wychwalajcie Go!".

Po południu w świątyniach odprawiana jest bożonarodzeniowa wieczernia, podczas której śpiewane są kolędy.

W cerkwi nie ma się żłóbka. Ewangeliczną scenę wydarzeń w Betlejem przypomina wystawiona na środku świątyń do adoracji ikona Bożego Narodzenia.

Gwiazda - nieodłączny atrybut kolędników

W tym dniu wyruszają także pierwsi kolędnicy. Gwiazda jest nieodłącznym atrybutem śpiewaków. Symbolizuje tę, która zajaśniała nad grotą betlejemską i wskazała drogę trzem mędrcom ze wschodu. Dlatego każda tradycyjna grupa taką gwiazdę ma i stara się, by była ona jak najpiękniejsza.

Kolędowanie to tradycja widoczna zwłaszcza na wsi, gdzie grupy młodzieży, członkowie parafialnych chórów czy zespołów folklorystycznych wędrują od domu do domu, śpiewają kolędy oraz miejscowe przyśpiewki.

Grupy cerkiewnych kolędników można spotkać nie tylko na wsiach, ale też w mieście. Śpiewają np. członkowie Bractwa Młodzieży Prawosławnej. Często grupy zbierają datki np. na remont cerkwi, potrzeby prawosławnych monasterów, albo działalność zespołów czy organizacji.

Cały okres od Bożego Narodzenia do Chrztu Pańskiego (obchodzone 19.01) nosi ludową nazwę "światki". Według tradycji w te dni unikano ciężkich prac. Po zapadnięciu zmroku zaczynały się tzw. święte wieczory, gdzie wierni spotykali się i śpiewali kolędy.

| red: mag, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wigilia Bożego Narodzenia w Cerkwi prawosławnej

6.01.2018, 07:11

Najpierw zasiądą do wigilijnych stołów, później całą noc spędzą w cerkwi. Prawosławni - świętujący zgodnie z kalendarzem juliańskim - w niedzielę (07.01) obchodzić będą Boże Narodzenie. W sobotę (06.01) wypada Wigilia tego święta.


Prawosławny abp Jakub: świętowanie to nie czas prezentów i ucztowania

3.01.2018, 13:34

Świętowanie to nie czas prezentów, ucztowania i próżnego spędzania wolnego czasu - podkreśla ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub, w skierowanym do wiernych i duchowieństwa liście z okazji Bożego Narodzenia.


Prawosławni świętują pamięć św. Mikołaja, biskupa Myr Licyjskich

19.12.2017, 09:56

To patron wdów i sierot - wierni modlą się do niego również o przywrócenie wzroku, o pomyślność w podróżach i w trudnej sytuacji materialnej. Prawosławni świętują we wtorek (19.12) pamięć św. Mikołaja, biskupa Myr Licyjskich.





ZNAJDŹ NAS




stock.adobe.com
REGION
24.11.2024, 06:59, akt. 07:02

Ponowne wybory w gminie Korycin
















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok