Radio Białystok | Wiadomości | Tradycje wigilijne w dawnych czasach

Tradycje wigilijne w dawnych czasach

autor: Iza Kosakowska

24.12.2017, 08:34, akt. 08:39

Nie wolno było się kłócić, ani niczego pożyczać, w dawnych czasach w dzień wigilijny szczególnie zwracano uwagę na symbole i przestrzeganie zasad.

Zupa śledziowa na zimno, foto: Renata Reda
Zupa śledziowa na zimno, foto: Renata Reda

- Wierzono, że ten dzień będzie miał wpływ na kształt całego kolejnego roku - wyjaśnia Helena Kozłowska, etnograf z Suwalskiego Ośrodka Kultury. Młode dziewczyny tego dnia wróżyły sobie zamążpójście, m.in. wychodząc po kolacji na podwórze nasłuchiwały, z której strony zaszczeka pies, co oznaczało kierunek, z którego nadjadą swaci. 

W wigilię należało spróbować każdej z potraw, w ten sposób gwarantując sobie, że w następnym roku niczego nam nie zabraknie. - Na stole musiały pojawić się potrawy zrobione z tego co rosło w polu, w ogrodzie, w lesie, w sadzie i pływało w wodzie - przypomina Helena Kozłowska.

Najbardziej popularną rybą był śledź, gotowano kapustę z grzybami, przygotowywano też pierogi, a na Suwalszczyźnie także kutię. Symbolem wigilii jest też mak. Z związku z jego narkotycznymi właściwościami uznawano, że symbolizuje sen i łączność z innym światem. Dawniej wierzono, że w wieczór wigilijny dusze bliskich zmarłych na ten jeden dzień opuszczają krainę ciemności i przychodzą odwiedzić swoich krewnych. To dla nich zostawiano pusty talerz i resztki wigilijnych potraw na stole. Dlatego po kolacji wigilijnej nie sprzątano stołów, by dusze zmarłych mogły się pożywić.

Zwracano tez uwagę na to, by w dzień wigilijny próg domostwa pierwszy przekroczył mężczyzna, wtedy wszyscy będą cieszyć się szczęściem przez cały rok. Wierzono także, że w te niezwykłą noc zwierzęta mówią ludzkim głosem.

Tradycją było, że całe rodziny udawały się przed północą na uroczystą pasterkę. 

| red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Zdobienie domów w okresie bożonarodzeniowym - dawny zwyczaj na Suwalszczyźnie

23.12.2017, 05:22

Ozdobami ze słomy i suszonych kwiatów czy owoców zdobiono dawniej domy w okresie Świąt Bożego Narodzenia na Suwalszczyźnie. Przygotowania rozpoczynały się zwykle już na początku adwentu.


Jak wyglądają zwyczaje i tradycje bożonarodzeniowe w innych krajach?

22.12.2017, 16:38

Wigilijne potrawy, choinka, czy prezenty. Bez tego w Polsce nie wyobrażamy sobie świąt Bożego Narodzenia. A jak w tym czasie wyglądają zwyczaje i tradycje w innych krajach?


Spotkania wigilijne mieszkańców Suwałk, Łap i Łomży

17.12.2017, 08:13

Były: wspólny opłatek, życzenia i kolędowanie - w Łapach, Łomży i Suwałkach w niedzielę (17.12) odbyły się miejskie wigilie.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok