Radio Białystok | Wiadomości | Studenci Politechniki Białostockiej konstruują bioniczną protezę ręki

Studenci Politechniki Białostockiej konstruują bioniczną protezę ręki

29.10.2017, 14:44, akt. 14:57

Bioniczną protezę ręki, która ma pomagać w codziennym życiu niepełnosprawnym po amputacji dłoni, konstruują studenci Politechniki Białostockiej. Sygnał do protezy będzie wysyłany poprzez napinanie odpowiednich mięśni przedramienia, wtedy będzie możliwe wykonanie ruchu dłonią.

Źródło: Politechnika Białostocka
Źródło: Politechnika Białostocka

Pomysł na protezę narodził się kilka lat temu

Projekt bionicznej protezy ręki tworzy interdyscyplinarna grupa studentów z kilku wydziałów uczelni. Jak powiedział koordynator i pomysłodawca protezy Sławomir Grycuk, student wydziału mechanicznego Politechniki Białostockiej, pomysł na protezę narodził się kilka lat temu.

Chciałem pomagać niepełnosprawnym osobom. Widziałem jak osoby po amputacjach chodzą bez protezy. Zdziwił mnie ten fakt i postanowiłem poszukać więcej informacji na ten temat

 - mówił Sławomir Grycuk. 

Dodał, że po sprawdzeniu rynku i rozmowach z niepełnosprawnymi okazało się, że osoby po amputacjach często nie chcą nosić tylko tzw. kosmetycznych protez ze względu na niedopasowanie i brak funkcjonalności, z drugiej strony – na protezy bardziej zaawansowane technologicznie ludzi po prostu nie stać.

Stąd pomysł - jak mówił Sławomir Grycuk - by stworzyć protezę, która będzie łączyć wygląd z funkcjonalnością, a do tego będzie niedroga. - Chodziło o zaprojektowanie protezy, na którą każdy mógłby sobie pozwolić - dodał. Mówił, że zaawansowane technologicznie protezy to koszt rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, zaprojektowana przez niego to kilka tysięcy złotych.

Proteza będzie reagować na napięcie mięśni

Proteza będzie reagować na ruch mięśni przedramienia, a dokładnie na napięcie mięśni. Grycuk wyjaśnił, że do przedramienia podłączane będą elektrody, one będą wysyłać sygnał, który będzie przetwarzany przez kontroler, a następnie będzie wysyłany do odpowiednich elementów protezy. Wynalazca powiedział, że w protezie zastosował autorski projekt napędu, dzięki któremu jest możliwość poruszania każdym paliczkiem oddzielnie.

Proteza będzie zaprojektowana tak, by móc wykonywać podstawowe ruchy, jak chwytanie czy puszczanie. Sławomir Grycuk powiedział, że dana osoba będzie musiała nauczyć się napinać odpowiednie mięśnie, by wykonać odpowiedni ruch.

Pierwszy prototyp ma powstać do końca roku

Obecnie proteza jest na etapie prototypowania. Gotowy jest układ elektroniczny, zaawansowany program komputerowy, dzięki któremu będzie możliwość wykonywania ruchów. Gotowy jest też model protezy wydrukowany na drukarce 3D. Pierwszy prototyp ma powstać do końca roku. Wtedy rozpocznie się też testowanie protezy, by wyeliminować ewentualne błędy.

Projekt bionicznej protezy ręki jest finansowany ze środków stowarzyszenia "Odkrywcy Diamentów", które działa przy Politechnice Białostockiej, a tworzy je uczelnia i przedsiębiorcy z regionu.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Drukarka 3D, rower elektryczny i proteza ręki – białostoccy uczniowie otrzymali stypendia "Odkrywcy Diamentów"

18.10.2017, 13:44

Autorzy innowacyjnych projektów - nowoczesnej drukarki 3D i inteligentnego elektrycznego roweru - otrzymali granty od Politechniki Białostockiej i przedsiębiorców w ramach programu "Odkrywcy diamentów". Przyznano też pięć stypendiów zdolnym studentom uczelni.


W listopadzie początek zajęć na Ekonomicznym Uniwersytecie Dziecięcym na PB - trwają zapisy

17.10.2017, 11:35

Uczniowie szkół podstawowych będą mogli zostać studentami ekonomii. Od listopada Politechnika Białostocka uruchamia Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy.


Podlaskie uczelnie wypadły gorzej niż 4 lata temu w raporcie dotyczącym działalności naukowej

17.10.2017, 11:14

Jedne wydziały straciły, inne zyskały - ministerstwo nauki opublikowało najnowsze wyniki oceny działalności naukowej szkół wyższych. Niestety niższe oceny poszczególnych wydziałów dotknęły każdą z regionalnych uczelni.


Studentka Wydziału Mechanicznego PB otrzymała stypendium programu "Nowe Technologie dla Dziewczyn"

13.10.2017, 14:29

Studentka Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej Agnieszka Szkodzińska otrzymała stypendium programu "Nowe Technologie dla Dziewczyn".





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok